Franciaországban a második világháború óta nem tapasztalt gazdasági visszaesésre számítanak
Bruno La Maire, a francia gazdasági- és pénzügyminiszter szerint Franciaországban olyan súlyos gazdasági visszaesés várható, ami hasonlíthat, vagy akár meg is haladhatja a második világháborút követő időszak recesszióját.
Befagyott a világgazdaság a koronavírus járvány hatására. Ha az ember végignézi a tőzsdei árfolyamok alakulását, és összehasonlítja az év eleji mutatókkal, akkor átlagosan 40-70% körüli visszaeséseket tapasztal.
Természetesen a legkitettebb szektorok között ott van a turizmus és a vendéglátás, úgy átfogóan a szolgáltatási szektor, ami különösen nagy károkat szenvedett el a járvány hatására, továbbá egyes repülőgép társaságoknál és utazási irodáknál is kezd komoly kilátástalanság kialakulni.
Az olajexportőr országok is kétségbeesetten figyelhetik az árakat, ugyanis a nyersolaj piac is bezuhant, egy hordó olajért az év eleji 60 dollár körüli összeg helyett most már csak 30 dollár alatt adnak, volt olyan nap, amikor 20 dollárhoz közelített ez az ár.
Azonban az alapvetően legstabilabb gazdaságú országok is megsínylik a COVID-19 járvány miatti leállások következtében kialakuló gazdasági válságot, így Franciaország is, akik a világ hatodik, az Európai Unión belül pedig (ha a briteket is hozzávesszük) a harmadik legnagyobb gazdasággal rendelkeznek.
Bruno Le Maire gazdasági és pénzügyminiszter a francia szenátus előtt tartott beszámolójában azt mondta, hogy a második világháború óta a legrosszabb gazdasági év a 2009-es volt, amikor a 2008-as gazdasági világválság következtében 2.9%-ot esett vissza a francia gazdaság. Ugyanakkor a miniszter úgy fogalmazott: „Idén jelentősen meg fogja haladni a visszaesés a 2.9%-ot”.
Nem ez az első figyelmeztetése Le Maire-nek ebben a témában, ugyanis már korábban jelezte, hogy szerinte az a „gazdasági sokk”, ami a világot éri a koronavírus járvány következtében, „brutális” mértékeket fog ölteni. Vannak árulkodó jelek, amik sajnos alátámaszthatják a jóslatot: a fent említett tőzsdei adatok mellett egyre növekszik az elbocsátások száma, így rendkívül nagy munkanélküliséggel kell számolni világszerte.
A franciák igyekeznek szembe menni a bajjal: korábban Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, hogy nem hagyják, hogy bedőljön bármelyik francia cég is, ezért egy 50 milliárd eurós mentőcsomagot, és egy 300 millió eurós hitelprogramot indítottak, amivel a kisvállalkozásokat kívánják kisegíteni, továbbá Le Maire annak a lehetőségét sem zárta ki, hogy stratégiailag fontos cégeket államosítanak, hogy elkerüljék azok csődjét.