Elérheti-e az emberiség valaha a legközelebbi csillagot?
Most még biztosan nem, ehhez a jövő technológiái adhatják meg a kezdőlökést.
Az Alfa Centauri a hozzánk legközelebbi rendszer, és bár a 4,37 fényév nem tűnik soknak, a mai megoldásainkkal több tízezer évig tartana, míg odaérnénk. Így az emberes csillagközi utazás egy jó ideig még biztosan elérhetetlen lesz.
Ennek ellenére több innovatív ötlet is felmerült már, például a nukleáris meghajtású szondák, vagy a napvitorlák, amelyek segítségével jelentősen lerövidíthető lenne az utazási idő. Ráadásul nem csupán nehéz és bonyolult csillagközi eszközöket, de apró szondákat is megpróbálhatunk eljuttatni oda, ami már valamivel egyszerűbb lenne.
A Breakthrough Starshot projekt egy ilyen ambiciózus kezdeményezés, amely napvitorlák segítségével kívánja elérni a csillagrendszert. Céljuk, hogy miniatűr űrszondákat juttassanak el az Alfa Centaurihoz, amelyek a fénysebesség 20%-ával haladva mindössze 20 év alatt érhetik el a csillagrendszert.
Ezek az apró szondák hatalmas lézernyalábok segítségével gyorsulnának fel, és bár még számos technikai akadályt kell leküzdeni, a projekt óriási lépést jelenthet az intersztelláris utazás felé – írja a Live Science.
Az ottani égitestek felfedezése és esetleges élet jeleinek kutatása alapvetően változtathatná meg az univerzumban elfoglalt helyünkről alkotott képünket. Ezen kívül az oda vezető úton szerzett ismeretek hozzájárulhatnak a Naprendszeren belüli űrutazás fejlődéséhez is.