Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Elérheti-e az emberiség valaha a legközelebbi csillagot?

Most még biztosan nem, ehhez a jövő technológiái adhatják meg a kezdőlökést.

...svg content...Fotó: unsplash
Tudomány

Bense Róbert

Szerkesztő

Az Alfa Centauri a hozzánk legközelebbi rendszer, és bár a 4,37 fényév nem tűnik soknak, a mai megoldásainkkal több tízezer évig tartana, míg odaérnénk. Így az emberes csillagközi utazás egy jó ideig még biztosan elérhetetlen lesz.

Ennek ellenére több innovatív ötlet is felmerült már, például a nukleáris meghajtású szondák, vagy a napvitorlák, amelyek segítségével jelentősen lerövidíthető lenne az utazási idő. Ráadásul nem csupán nehéz és bonyolult csillagközi eszközöket, de apró szondákat is megpróbálhatunk eljuttatni oda, ami már valamivel egyszerűbb lenne. Soron kívül Menczer Tamás szerint 2026-ban is a Fidesz nyeri a választásokat

A Breakthrough Starshot projekt egy ilyen ambiciózus kezdeményezés, amely napvitorlák segítségével kívánja elérni a csillagrendszert. Céljuk, hogy miniatűr űrszondákat juttassanak el az Alfa Centaurihoz, amelyek a fénysebesség 20%-ával haladva mindössze 20 év alatt érhetik el a csillagrendszert.

Ezek az apró szondák hatalmas lézernyalábok segítségével gyorsulnának fel, és bár még számos technikai akadályt kell leküzdeni, a projekt óriási lépést jelenthet az intersztelláris utazás felé – írja a Live Science.

Az ottani égitestek felfedezése és esetleges élet jeleinek kutatása alapvetően változtathatná meg az univerzumban elfoglalt helyünkről alkotott képünket. Ezen kívül az oda vezető úton szerzett ismeretek hozzájárulhatnak a Naprendszeren belüli űrutazás fejlődéséhez is.

Magyar Péter: Orbán Viktor zavarja el Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert

Mindemellett arra is felszólította a kormányfőt, hogy vállalja a felelősséget a katasztrofális gazdasági adatokért.