Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Lebukott a luxusipar: 20 ezer forintos táskát árul egymillióért a Dior

A milánói rendőrség razziát tartott luxusmárkák beszállítóinál, aminek eredménye súlyos következményekkel járhat a divatiparra nézve.

...svg content...Fotó: Pexels / Illusztráció
Európa

Kiss László

Szerkesztő

Az olasz hatóságok vizsgálatot indítottak a Dior és az Armani egyes beszállítói ellen, aminek eredménye fényt derített a luxusdivatipar árnyékos oldalára. A nyomozás során ugyanis kiderült, hogy a neves márkák jelentős haszonkulccsal dolgoznak: a Dior esetében például egy olyan táska, amelynek gyártási költsége mindössze 20 ezer forint körül mozog, a boltokban akár 1 millió forintért is gazdára találhat.

Az ügyészség megállapításai alapján mindkét divatház egységeit egy évre bírósági felügyelet alá helyezték. A vádak között szerepel a munkavállalók kizsákmányolása és a munkaügyi törvények be nem tartása, ám fontos tudni, hogy ez nem akadályozza meg a cégek működését, mindössze jelentős ellenőrzéseket von maga után. Soron kívül Menczer Tamás szerint 2026-ban is a Fidesz nyeri a választásokat

A Business Insider által közölt vizsgálat során fény derült arra is, hogy a Dior nem ellenőrizte megfelelően beszállítóinál a munkakörülményeket. Több esetben találtak olyan helyzeteket, ahol a munkavállalók az üzemekben aludtak, hogy növeljék termelékenységüket, az éjszakai és ünnepnapi munkavégzés pedig szintén általános gyakorlatnak bizonyult.

A hatóságok közlése szerint a problémás beszállítók többnyire kínai tulajdonban lévő cégek voltak, amelyek gyakran alkalmaztak kínai munkavállalókat, köztük illegális bevándorlókat és hiányos dokumentációval rendelkezőket is. Egyes esetekben a munkavédelmi előírásokat is figyelmen kívül hagyták, például a gyorsabb termelés érdekében eltávolították a gépek biztonsági elemeit.

Az Armani esetében hasonló problémákat tártak fel. A cég beszállítói körülbelül 40 ezer forintot kaptak olyan táskák előállításáért, amelyeket később 700 ezer forintért értékesítettek.