Észak-Korea ellenzi az ENSZ BT észak-koreai emberi jogok helyzetéről szóló ülését
Azt állítják, mindez „aljas” dolog, amelynek hátterében önző érdekek állnak, ezáltal „semmi köze az emberi jogok védelméhez”.
Phenjan ellenezte az ENSZ Biztonsági Tanácsának közelgő, észak-koreai emberi jogok helyzetéről szóló ülésének megtartását, azzal vádolva Washingtont, hogy főként geopolitikai céljai miatt akar beavatkozni a dolgokba, semmi jószándék nem vezérli.
Az észak-koreai külügyminiszter szerint mindez „aljas” dolog, Kína pedig – amely szoros kapcsolatot ápol Phenjannal – egyetértett ezzel, mondván, „egy ilyen ülés megtartása semmilyen értéket nem képvisel az ENSZ BT számára, ezért ellenzik azt” – közölte az Al Jazeera.
Hozzátették, a tanács elsődleges célja „a nemzetközi béke és biztonság megőrzése, nem pedig az adott ország emberi jogi helyzetének értékelése”. A nyilvános ülésre a tervek szerint csütörtökön kerül sor, az Egyesült Államok – amely egy hónapig az ENSZ BT elnöki tisztét is betölti –, Albánia és Japán kérésére.
Kína és Oroszország megpróbálhatja megakadályozni az ülés megtartását, ám egyes amerikai tisztviselők szerint van elég szavazat ahhoz, hogy Peking és Moszkva ne érjen célt (a tanács 15 tagja közül legalább 9-nek az ülés megtartása mellett kell szavaznia).
Az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete szerint a tanácsnak „foglalkoznia kell azokkal a borzalmakkal, visszaélésekkel és bűncselekményekkel, amelyeket Kim Dzsongun észak-koreai vezető kormánya követett el”, kezdve azzal, hogy az emberek jóléte helyett elsősorban a fegyverfejlesztésre koncentrálnak. Ám Phenjan korábban is tagadta ezeket a vádakat, a nemzetközi szankciókat okolva az országban kialakult szörnyű humanitárius helyzetért.