Karácsonyék szerint hamarosan csődbe mehet a főváros
Nem ez az első eset, hogy a polgármester szerint el fog fogyni a pénzük.
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes a napokban egy háttérbeszélgetésen azt mondta, hogy „nem biztos, hogy a főváros kihúzza az év végéig”. Úgy fogalmazott, hogy „nem tudja, hogy Budapestnek sikerül-e a rendelkezésére álló forrásokból végigcsinálnia az évet”.
A költségek növekedését a megemelkedett kamatkiadás és a közvilágítás drágulásának tudta be, és elmondta, hogy szerint három dologtól függ a csődhelyzettől való megmenekülés: az első a beruházási hitelkérelem, a második az energiaköltséggel összefüggő támogatás, a harmadik pedig az éves közösségi közlekedés támogatásának normatívája. Utóbbi miatt 26 milliárd forintért fordultak a kormányhoz.
A Magyar Nemzet arról számolt be, hogy Kiss kifejtette, hogy , ha Budapest túllépi a folyószámlahitel-keretet, három út áll a Városháza előtt: megfelelhetnek a gazdasági stabilitási törvénynek, ami „csoda” lenne, vagy törvényt sértve folyószámlahitellel, de likviden zárnak, esetleg technikai csődben fejezik be az évet. Emellett „közgazdasági szempontból butaságnak” nevezte a Karácsony Gergely által bejelentett rezsitámogatást, amit csak a társadalompolitikai szempont miatt hajtanak végre.
A lap hozzáteszi, hogy korábban már többször előfordult, hogy csőddel riogattak Karácsonyék, hogy így szerezzenek pénzt az önkormányzat számára, már 2021 elején kongatták a vészharangot.
Kiss Ambrus akkor arról beszélt, hogy kíméletlen és hatékony a kormányzati prés, mert a dolgok akkori állása szerint Budapesten 2021 végére nem lesz miből fizetni a béreket, leállnak a közszolgáltatások, intézményeket kell bezárni.
Múlt év végén a főpolgármester azt mondta, hogy BKV már csak néhány napig „húzhatja ki a fővárostól kapott támogatásból és az eddig befolyt jegyárbevételből, de azután kiürül a közlekedési kassza”, majd később azért hozzátette, hogy a tömegközlekedés nem fog megszűnni, hiszen folyószámlahitelből az év végéig fenntartható a cég.
A Magyar Nemzet hozzáteszi, hogy a Magyar Államkincstár szerint a fővárosi önkormányzat 2020 végén 10,4 milliárd forintot tartott a kincstárnál. Ezenfelül kereskedelmi bankoknál vezetett számlán további 36,7 milliárd forintja volt a helyhatóságnak, állampapírban pedig újabb 74,8 milliárd forint, ami mindösszesen 122 milliárd forintot jelentett. A kincstár adataiból egyébként kiderült, hogy a nagyvárosokat és a budapesti kerületeket is figyelembe véve 2020 végén a fővárosnak volt a legtöbb pénze.