Tudósok azt szeretnék, ha az Ingenuity marskopter örökké kutatna
Christopher Hamilton, az Arizonai Egyetem bolygókutató docense elmondta, szomorú pillanat lesz, amikor végérvényesen lekapcsolja a NASA a parányi drónt.
„Vegyes érzelmekkel teli szomorúság lesz bennem, amikor egy ilyen kivételes űreszközt fogunk búcsúztatni, ám egyben boldogsággal is el fog tölteni, hogy az Ingenuity új paradigmát nyitott a Mars-kutatásban” – mondta a professzor az UPI magazinnak adott interjújában.
Az apró csúcstechnológiás drónt eredetileg kísérleti jelleggel tervezték annak megértése céljából, hogy meddig képes túlélni egy ekkora szerkezet a vörös bolygó felszínén. Eddig hét és fél hónap leforgása alatt összesen 17 repülést teljesített a parányi helikopter a Jezero-kráter körül, amivel jócskán felülmúlta a NASA mérnökeinek elképzeléseit.
Az Ingenuity értékének jelentős része azokban az alapvető dolgokban rejlik, amelyeket a talajon használt roverek nem tudnak – így például képes repülni és magas felbontású fényképeket készíteni, míg a Perseverance marsjáró csak a földön tud mozogni.
Mint a cikk is rámutatott, az Ingenuity menetrendjét többször is meghosszabbították, először 30 napról néhány hónapra, most pedig határozatlan időre, ami jó hír lehet a kutatók számára, hiszen ők örökké vizsgálódnának a minikopter segítségével.
Sajnos azonban nem tudják pontosan előrejelezni, az Ingenuity mikor mondhatja fel végleg a szolgálatot, mivel úgy alkották meg, hogy a küldetések teljesítése után ez szinte bármelyik pillanatban bekövetkezhessen.
„Az Ingenuity eredményeit nem lehet eléggé hangsúlyozni, minden idők egyik legnagyobb úttörő űrszondájaként fognak rá emlékezni. Egy nap az Ingenuity utoljára repül majd a vörös bolygón, de nem ez lesz az utolsó szerkezet, amely képes lesz rá – ez csupán a kezdet” – tette hozzá Hamilton.