Dél-Korea csatlakozik az űrversenyhez: útjára indítják az első saját fejlesztésű űrrakétát
Dél-Korea csütörtökön indítja útjára űrprogramját, amikor teszteli saját építésű rakétáját, a háromfokozatú KSLV-II NURI rakétát, amely egy műholdbábut szállít, amelyet tervek szerint magyar idő szerint este 8 órakor indítanak a Szöultól közel 500 kilométerre délre fekvő Naro űrközpontból.
A NURI-t, ami annyit jelent, hogy „világ“, úgy tervezték, hogy 1,5 tonnás hasznos terhet állítson 600 és 800 km közötti pályára a Föld felett.
Az űrverseny régóta érzékeny kérdésnek számít a Koreai-félszigeten, ahol Észak-Korea szankciókkal néz szembe nukleáris fegyverekkel felszerelt ballisztikus rakétaprogramja miatt.
Dél-Korea jövőbeli tervei szerint 2030-ig megfigyelő, navigációs és hold-szondát indítana. A program katonai műholdakat is tartalmaz, de a tisztviselők tagadják, hogy a NURI-t magát fegyverként használnák.
Szöul űrprogramja nem túl fényes múltra tekint vissza: az első két, részben orosz technológiát használó 2009-es és 2010-es indítás mindkettő kudarccal végződött, a második két perccel a repülés után felrobbant – írja az Al Jazeera.
Az első sikeres indítás 2013-ban történt, többszöri késés és több sikertelen teszt után. Ezt a rakétát szintén Oroszországgal közösen fejlesztették ki.
A saját hordozórakétával Dél-Korea rugalmasabban tudja meghatározni a hasznos teher típusait és a kilövési ütemtervet, valamint megvédi a „bizalmas“ hasznos terheket, például a kémszatellitekét – mondták tisztviselők a Reuters hírügynökségnek.
A NURI 200 tonnát nyom, 47,2 méter hosszú, és összesen hat folyékony üzemanyaggal működő hajtóművel van felszerelve.