Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,12 Ft
Euró
395,04 Ft
Font
461,90 Ft
Bitcoin
70,802 $

Örülhetnek az előadók, kifizették az idei zenei jogdíjakat

Átlagosan 27 ezer forintban részesültek, de a gyakrabban játszott előadók jobban jártak, akad, aki közel 6 millió forintot kapott.

Fotó: kiwitanya / Twenty20
Belföld

Czinder Tímea

Szerkesztő
TÉMÁK

Csaknem 1,6 milliárd forint jogdíjat fizetett ki az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) 64 ezernél is több magyar és külföldi zenésznek, ami a legmagasabb összegű kifizetésnek számít az elmúlt öt évben.

A zenei jogdíjfelosztás magában foglalja a rádiós, televíziós sugárzási és háttérzenei jogdíjakat, a külföldi jogkezelőktől kapott járandóságokat, továbbá a meghosszabbított védelmi idejű hangfelvételek előadóinak járó kiegészítő díjazást. Soron kívül Hajdú Péter: sajnálom, hogy Varga Judit magánéletéből szappanopera lett

A most lezárult felosztás során a tíz legmagasabb összegű jogdíjban részesülő előadó közül hat magyar volt, és a legnagyobb összegű kifizetést is magyar zenész kapta. A legtöbbet játszott előadók között egyébként évről-évre növekszik a női előadók száma, idén a tíz legmagasabb jogdíjban részesülő zenész között négy nő is volt.

A rádiós és televíziós játszások alapján idén csaknem 57 ezer előadó részére fizettek ki csaknem 1,5 milliárd forint jogdíjat, az EJI munkatársai pedig több mint 400 ezer különböző felvételt azonosítottak.

A közlemény szerint az előadók számára átlagosan kifizetett jogdíjak összege megközelítette a 27 ezer forintot, vagyis némiképp növekedett; a legmagasabb kifizetett összeg majdnem elérte a 6 millió forintot, a tíz legnagyobb összegű kifizetés pedig együttesen 38 millió forintot tett ki.

Az EJI munkatársai 46 ezer különböző hangfelvételt dolgoztak fel, amelyeket boltokban és szálláshelyeken játszottak le 115 millió alkalommal – akadt közöttük olyan, amely csak 2021-ben több mint 35 ezer alkalommal került lejátszásra.

Bár az ezeken a helyeken megszólaltatott előadók között alacsonyabb a magyarok aránya, a tíz legmagasabb összegű jogdíjban részesülő előadó közül négy magyar volt – olvasható az Infostart cikkében.

Csaknem 30 millió forintot osztottak fel a meghosszabbított védelmi idejű, vagyis az 50 évnél régebbi hangfelvételek után. Az összeg azért is ilyen jelentős, mert két nemzetközi hátterű hangfelvétel-előállító több év jogdíját utólag fizette meg 2022-ben.

A több mint 14 ezer felvétel felhasználása után 6 ezer ma már kevésbé aktív előadó részesült bevételben, a legmagasabb kifizetett összeg pedig megközelítette az egymillió forintot, a legtöbben azonban ezen a jogcímen nem részesültek komolyabb díjazásban.