Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Zelenszkij már magánhadseregek létrehozásán gondolkozik

Zelenszkij már magánhadseregek létrehozásán gondolkozik

Zelenszkij már magánhadseregek létrehozásán gondolkozik
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nyilatkozik a sajtó képviselőinek Kijevben 2025. június 4-én. MTI/EPA

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, fontolóra veszi magánhadseregek létrehozásának lehetőségét Ukrajnában.

Megint felgyorsultak az események az ukrajnai háború körül, aminek egyik jele Donald Trump és Vlagyimir Putyin szerdai telefonbeszélgetése. Mindeközben az ukrán elnök már a magánhadseregek létrehozásán gondolkozik, ami újabb kérdéseket vethet fel.

A nyilatkozat közvetlen válasz volt Oroszország legutóbbi, Ukrajnának címzett memorandumára, mely felszólította Kijevet a „nacionalista alakulatok” és a magánhadseregek felszámolására. Zelenszkij erre ironikusan reagált, és azt mondta, most már tényleg el fog gondolkozni ezen. „Most már tényleg elgondolkodom rajta ilyen ultimátumok után” – idézte az Ukrainian Pravda.

Zelenszkij azt mondta, jelenleg Ukrajnában törvényileg nincsenek engedélyezett magánhadseregek vagy félkatonai szervezetek. Példaként hozta fel az oroszok által gyakran célkeresztbe vett „Azov” ezredet, ami hivatalosan az Ukrán Nemzeti Gárda alá tartozik, tehát nem magánszervezet.

Élesen bírálta Oroszország kettős mércéjét

Az elnök élesen bírálta Oroszország kettős mércéjét a kérdésben, és egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy Moszkva hivatalosan is elismeri olyan magánhadseregek, mint a Wagner-csoport működését, melyek Ukrajna több alkalommal is súlyos veszteségeket okozva semmisített meg. „Ők beismerik, hogy vannak ilyen katonai alakulatok náluk, amiket megsemmisítettünk” – jelentette ki Zelenszkij, utalva a Wagner-csoport hírhedt tevékenységére, különösen a Donbasz térségében.

Az orosz követelések nemcsak a félkatonai egységek felszámolását tartalmazzák. Mint arra a The Kyiv Independent is kiért, egy nemrég kiszivárgott dokumentum szerint Moszkva azt is követeli, hogy Ukrajna mondjon le a NATO-tagságról, legyen hivatalosan semleges ország, és szüntesse meg a nyugati fegyverszállításokat, illetve a titkosszolgálati együttműködést. A BBC elemzése szerint ezek a követelések lényegében Ukrajna szuverenitásának és biztonsági önrendelkezésének felszámolását célozzák.

Oroszország ezen felül elvárja, hogy Ukrajna hivatalosan ismerje el a Krím félszigetet, valamint Donyeck, Luhanszk, Herszon és Zaporizzsja megyék orosz fennhatóságát, annak ellenére, hogy ezek közül több régióban még mindig aktív ukrán katonai jelenlét tapasztalható. A követelések elfogadása nemcsak az ukrán területi integritás felszámolását jelentené, hanem veszélyes precedenst is teremtene a nemzetközi jog szempontjából.

Az ukrán elnök kijelentései egyértelműen jelzik: Kijev nem hajlandó elfogadni olyan feltételeket, amelyek alapjaiban kérdőjelezik meg az ország függetlenségét. A magánhadseregek lehetőségének megfontolása pedig akár stratégiai válaszlépésként is értelmezhető arra az orosz gyakorlatra, amely évek óta kihasználja a hibrid hadviselés és a félkatonai erők nyújtotta eszközöket.