Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,86 Ft
Euró
392,77 Ft
Font
457,85 Ft
Bitcoin
64,441 $

WHO: nem lesz annyi vakcina, hogy 2022-ig normális legyen az élet

Soumy Swaminathan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértője úgy fogalmazott, hogy várhatóan nem lesz akkora mennyiségű vakcina, hogy a közeljövőben visszatérjünk a normális élethez, ez leghamarabb 2022-ben történhet meg.

Sydney, 2020. augusztus 19. Vegyész analitikus dolgozik az AstraZeneca brit székhelyû gyógyszergyártó vállalat székházában, Sydney-ben 2020. augusztus 19-én. Scott Morrison ausztrál miniszterelnök bejelentette, hogy az AstraZeneca és az ausztrál kormány közötti megállapodásnak köszönhetõen az ausztrál lakosok a világon az elsõk között fogják megkapni a koronavírus elleni vakcinát, amennyiben azt sikerül kifejlesztenie a cégnek. MTI/AAP/Dan Himbrechts
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Soumy Swaminathan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértője úgy fogalmazott, várhatóan nem lesz akkora mennyiségű vakcina, hogy a közeljövőben visszatérjünk a normális élethez, ez leghamarabb csak 2022-ben történhet meg.

Swaminathan elmondása szerint a WHO COVAX nevű kezdeményezése, amelynek útján egyenlő és igazságos mértékben osztanák el a hatékony és biztonságos vakcinákat a csatlakozott országok között, 2021 közepéig mindössze néhány százmillió dózis vakcinát tudna összegyűjteni, így a több mint 170 csatlakozott ország „alig rendelkezne valamivel”. Soron kívül Halálra késeltek egy nőt Szentesen

A szakértő úgy véli, mindössze 2021 végére jöhet össze a célként kitűzött 2 milliárd dózisnyi vakcina, egészen addig pedig szükséges lehet a távolságtartás és a maszk használata. Swaminathan szerint az emberek sajnálatos tévképzetben vannak a koronavírus elleni védőoltás kapcsán:

„Az emberek úgy képzelik, hogy január környékére már az egész világ számára elegendő vakcinánk lesz, és onnantól kezdve minden visszatér a normális keretek közé – ám erről szó sincs. 2021 közepe lehet a legoptimistább forgatókönyv, mivel 2021 januárjában mindössze az első eredményeket kapjuk meg a vakcinagyártók oldaláról”

Ezzel szemben Kína egy sokkal agresszívebb határidőt szabott meg magának – hívta fel a figyelmet a hongkongi South China Morning Post. Wu Guizhen, a kínai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ igazgatója elmondta, a kínai lakosság már novemberben vagy decemberben hozzá fog tudni férni a kínai fejlesztésű vakcinákhoz.

Donald Trump amerikai elnök pedig szintén utalt arra, hogy akár a közeljövőben meglehet az első sikeres oltóanyag az USA-ban, ami a szabályozó hatóságok aggodalmát gerjesztette, hogy politikai nyomás alá helyezhetik őket annak érdekében, hogy soron kívül hagyják jóvá az adott védőoltást. Swaminathan megjegyezte, a soron kívüli jóváhagyás szabályait jövő héten teszi közzé a WHO.

„Minden jelenleg zajló kísérletet legalább 12 hónapon keresztül, folyamatosan ismételgetni kell – ha nem hosszabb ideig. Ez egy olyan időkeret, mely alatt meggyőződést nyerünk, hogy nincsen súlyos mellékhatás. Mivel járvány van, néhány szabályozó hatóság soron kívül szeretné jóváhagyni a használatot, ami érthető, ám ennek kritériumokat kell szabni” – mondta Swaminathan.

Kínát ugyanakkor ez a része nem hatotta meg különösebben a dolognak, ugyanis július óta már három különböző vakcinát tesztelnek a lakosságon sürgősségi jóváhagyással, valamint június óta a katonákon is tesztelnek egy vakcinát. Egy kínai gyógyszergyártó vezetőjének elmondása szerint már több százezer kínai oltottak be a vírus ellen.