WHO: „Két évtized eredményeit teheti tönkre az amerikai forrásmegvonás”
Az Egészségügyi Világszervezet szerint az Egyesült Államok jelentős forráselvonása a tuberkulózis elleni programoktól világszerte emberek millióinak életét sodorhatja veszélybe.
A WHO által közzétett jelentés szerint az elmúlt két évtizedben több mint 79 millió életet sikerült megmenteni a tuberkulózis elleni küzdelem során, csak a tavalyi évben 3,65 millió halálesetet előztek meg. A szervezet most arra figyelmeztet, hogy ezek az eredmények veszélybe kerülhetnek.
Donald Trump elnök hivatalba lépésének első napján végrehajtott rendelkezései óta az amerikai kormányzat drasztikusan csökkentette a külföldi segélyezésre szánt források mértékét. Az AFP hírügynökség beszámolója szerint az elnök gyakorlatilag lebontotta az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségét (USAID), amely az amerikai humanitárius segélyek fő elosztó szervezete volt.
Az amerikai legfelsőbb bíróság szerdán elutasította a kormányzat azon kérelmét, hogy befagyassza azt a körülbelül kétmilliárd dolláros összeget, amelyet az USAID által már elvégzett munkákért kellene kifizetni a szerződéses partnereknek.
Súlyos következmények
Washington eddig a tuberkulózis kezelésére szánt nemzetközi donortámogatások mintegy negyedét biztosította, ami évi 200-250 millió dollárt jelentett. A USAID, amely a világ harmadik legnagyobb TBC-kutatást finanszírozó szervezete volt, minden támogatott kutatást leállított, ami jelentősen hátráltatja a tuberkulózissal kapcsolatos kutatási és fejlesztési tevékenységeket.
NE HAGYD KI
A WHO adatai szerint a finanszírozás megszüntetése leginkább azt a 18 országot érinti, ahol a legmagasabb a tuberkulózis előfordulási aránya. Ezek az országok az Egyesült Államoktól várható támogatások 89 százalékára támaszkodtak a TBC-s betegek ellátásában.
Az AFP jelentése alapján a forrásmegvonás legsúlyosabban Afrikát érinti, majd Délkelet-Ázsiát és a nyugat-csendes-óceáni térséget.