Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Jobb vigyázni, újra terjed a Wangiri-csalás

Jobb vigyázni, újra terjed a Wangiri-csalás

Jobb vigyázni, újra terjed a Wangiri-csalás
Fotó: Unsplash

Ezúttal +44-es előhívójú, tehát látszatra angol telefonszámról hívogatják potenciális áldozataikat a csalók.

Az elmúlt hetekben egyre több magyar telefonszám tulajdonosa számolt be arról, hogy ismeretlen, külföldi telefonszámokról keresik, majd a hívás nagyjából 4-5 csengetés után megszakad. Ez az ún. Wangiri-csalás egyik jellemző módszere, amely ismét terjedni látszik – derül ki a beszámolóból. Mint magyarázzák, ez főként úgy működik, hogy a csalók egy külföldi számról hívják fel a gyanútlan áldozatokat, majd a hívást szinte azonnal bontják. A hívott fél kíváncsiságból vagy udvariasságból visszahívja a számot, nem sejtve, hogy ezzel jelentős költségekbe veri magát.

Ezek a visszahívások gyakran emelt díjas vonalakra irányulnak, így a hívás akár több ezer forintba is kerülhet percek alatt – emelik ki. A Wangiri-csalás egyik legnagyobb veszélye, hogy a hívott személy nem is sejti, hogy egy drága szolgáltatásra csatlakozott. Az ilyen hívások célja nem az, hogy beszélgetést kezdeményezzenek, hanem hogy az áldozat a lehető leghosszabb ideig vonalban maradjon. A mostani hullám során elsősorban +44-es, vagyis az Egyesült Királysághoz tartozó telefonszámokról érkeznek a hívások – írja az Origo.

Az Infostart szerint azonban +33-as számról is érkezhet a hívás, ami mögött elvben Franciaország állna, de megeshet, hogy csalásról van szó. Tanácsként a cikkben azt írják, semmiképp se hívjunk vissza ismeretlen külföldi számokat, különösen akkor ne, ha egyébként nem várunk nemzetközi hívást, vagy ha az érintett szám gyanúsnak tűnik. Emellett ellenőrizzük az előhívót: ha egy külföldi számról keresnek, és nem ismerős az előhívó, érdemes rákeresni az interneten. Továbbá használhatunk hívásszűrő alkalmazásokat is, a gyanús hívásokat pedig jelenthetjük a szolgáltatónknak.

A telekommunikációs cégek gyakran tudják blokkolni a csaló számokat, ha elegendő bejelentés érkezik. De az is lényeges, hogy osszuk meg az információt másokkal: beszéljünk a családtagjainkkal, idősebb rokonainkkal, hogy ők is tisztában legyenek ezzel a veszéllyel. Ugyanakkor adódhat a kérdés: mi a teendő, ha visszahívtunk egy gyanús számot?

Nos, elsőként érdemes mihamarabb megszakítani a hívást. Ha mégis nagyobb összeget vontak le a telefonszámláról, érdemes kapcsolatba lépni a szolgáltatóval és jelezni az esetet. Bár a pénz visszaszerzése nem mindig lehetséges, egyes esetekben a szolgáltatók segíthetnek a blokkolásban vagy tanácsot adhatnak a további lépésekről – tájékoztat az Origo.


Korábban azt is megírtuk, hogy a közelmúltban ismételten megtévesztő üzenetek jelentek meg, melyek látszólag a Telekom nevében küldött értesítéseknek tűnnek. Erre a szolgáltató hívta fel a figyelmet, a további részletekről itt olvashat. Mindemellett arra is kitértünk, hogy újabb bankkártyás csalás ütötte fel a fejét, ám viszonylag könnyen észrevehető.