Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,48 Ft
Euró
393,46 Ft
Font
458,15 Ft
Bitcoin
64,329 $

Virológus: nincs baj a kínai vakcinával, csak elavult a technológiája

Jakab Ferenc, a PTE professzora az ATV Híradónak adott interjúban arról beszélt, hogy a 70-75 hatékonysági mutatóval rendelkező kínai koronavírus elleni védőoltással csak az a baj, hogy erősebb mellékhatást válthat ki.

Peking, 2021. január 16. A koronavírus-járvány miatt védőruházatot viselő egészségügyi dolgozó beadja egy nőnek a Sinopharm kínai gyógyszergyártó koronavírus elleni vakcináját a kínai kormány által szervezett sajtóeseményen Pekingben 2021. január 16-án. MTI/EPA/Roman Pilipej
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Jakab Ferenc, a PTE professzora az ATV Híradónak adott interjúban arról beszélt, hogy a 70-75 százalékos hatékonysági mutatóval rendelkező kínai koronavírus elleni védőoltással csak az a baj, hogy erősebb mellékhatást válthat ki.

Az elmúlt napokban egyre több szakember nyilatkozott úgy a kínai készítménnyel kapcsolatban, hogy elavultak, és meg sem közelíthetik a Pfizer vagy a Moderna által kifejlesztett védőoltások effektivitását. Soron kívül A sok építkezés miatt tovább pusztult a Balaton nádasállománya

Jakab Ferenc elmondta, még tartanak a vizsgálatok, az eddigi eredmények alapján azonban valóban kevésbé hatékonynak tűnik a távol-keleti vakcina.

„Van hatékony jó vakcina és kevésbé hatékony, nem túl jó vakcina: a kínai vakcina jelen pillanatban a harmadik fázisú klinikai vizsgálatban tart. Az első és a második fázis alapján azt lehet tudni, hogy kb. 70-75 százalékos a hatékonyság, ami nem mondható rossznak.”

„Én azt gondolom, hogy abban az esetben hogyha a harmadik szintén klinikai fázisú eredmények is jól zárulnak, és mind az Európai Unió, mint pedig a hazai hatóság engedélyezi és bevizsgálja a vakcinát, akkor egy abszolút jól működő – persze nem a legmodernebb technológiával készült, de jól működő – vakcina lehet.”

A virológus hozzátette, bár az igaz, hogy egy régebbi technológiáról van szó, és ezért gyengébb effektivitást mutathat a szer, azonban mindezeket figyelembe véve még hatásosnak bizonyulhat.

Minden vakcinának lehet mellékhatása. Természetes, hogy az első generációs vakcináknak kicsit nagyobb, hiszen ezek a vakcinák tartalmaztak egy úgynevezett adjuvánst, azaz hordozó vivőanyagot, amelyik erősebb mellékhatást válthat ki. Gyakorlatilag az elmúlt évtizedekben ezzel a technológiával gyártották a vakcinákat: nem rossz, még egyszer mondom, csak a modell a molekuláris biológia korszakában már egy kicsit elavultnak tekinthető.”

Amíg az Európai Unió nem hagyja jóvá a kínai védőoltás alkalmazását, addig azt beadni sem lehet, hiába gondolják úgy a szakértők, hogy még a távol-keleti oltóanyag is megmenthetné a fertőzésre fogékony embereket az intenzív osztálytól és a lélegeztetőgépektől.