Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
368,28 Ft
Euró
393,63 Ft
Font
458,22 Ft
Bitcoin
64,802 $

Vajon pontosan milyen idős lehet a világegyetem?

A tudósokat évtizedek óta foglalkoztatja az univerzum valós kora, a legújabb kutatások szerint akár egymilliárd év eltérés is lehet a két leginkább elfogadott teória között.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A tudósokat évtizedek óta foglalkoztatja az univerzum valós kora, a legújabb kutatások szerint akár egymilliárd év eltérés is lehet a két leginkább elfogadott teória között.

A tudományos közmegegyezés szerint a világűr 13,8 milliárd évvel ezelőtt jött létre, azonban rengeteg a pontatlanság abban az egyenletben, amely alapján ezt a becslést megalkották. Soron kívül Holtan találtak rá az eltűnt nyíregyházi édesanyára, négy gyermek maradt árván utána

Mivel az univerzum folyamatos, gyorsuló ütemű tágulásban van, minél messzebb lévő objektumot vizsgálunk, annál sebesebben távolodik tőlünk – ezt az úgynevezett Hubble-állandóval lehet kifejezni, ami kulcsszerepet játszhat a világűr korának meghatározásában. Ha teljes bizonyossággal meg tudnánk állapítani ennek a távolodásnak a mértékét, akkor egészen az ősrobbanásig visszavezethetnénk az idősávot.

Egy másik módszer az univerzum legősibb fényforrásának feltérképezését helyezi előtérbe a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzások (CMB) azonosításával, melyek a kozmosz születése után mindössze 380 ezer évvel jöhettek létre.

A kutatók ezen két módszer segítségével fogtak hozzá számításaikhoz. Az első tanulmányban az Oregon Egyetem tudósai egy több tucat galaxisból álló térképet raktak össze, majd újrakalibrálták a távolságokat a Tully-Fisher relációval, ami a Hubble-konstanstól függetlenül működik.

Összesen 50 galaxis távolságát vették szemügyre, melyet további 95 csillagrendszerhez viszonyítottak. Kalkulációik során rájöttek, hogy az univerzum mindössze 12,6 milliárd éves lehet, ami a 13,8 milliárd éves korhoz képest fiatalnak mondható.

A másik tanulmányt az Atacamai Kozmológiai Teleszkóppal (ACT) dolgozó csillagászok készítették a CMB-k részletes nyomon követésével. A CMB-kről készült felvételeket úgy kell elképzelni, mint azokat a rajzokat, amelyeket a színtévesztés, illetve a színvakság detektálásához használnak a szemészek.

A CMB kről készült térkép Forrás ACT Collaboration

A CMB sugarak polarizációjával bebizonyították, hogy a korábbi becslések valósak lehetnek, hiszen a tágulás intenzitása és sebessége megegyezik a feltételezett mértékekkel, így 13,8 milliárd évben határozták meg ők is a világegyetem vélhető korát.

Hogy valójában milyen idős lehet a világűr, tökéletes pontossággal talán soha nem fogjuk megtudni, hiszen bármennyire is szeretnék a fizikusok, egyszerűen képtelenség tényszerűen megmondani, mikor történhetett a „nagy bumm”, de felvetődhet bennünk az a kérdés is, hogy egyáltalán volt-e ősrobbanás, és ha igen, akkor vajon mi lehetett előtte.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/ismet-egy-rejtelyes-oriasi-felho-jelent-meg-a-marson/

Jubileumi diadalt ünnepelnének Szoboszlaiék, Kloppnak egyvalami nem fog hiányozni

Utolsó merseyside-i rangadójára készül a Liverpool edzője, létfontosságú a három pont megszerzése.