Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,76 Ft
Euró
393,30 Ft
Font
458,49 Ft
Bitcoin
63,468 $

Vajon immunissá válhatunk a koronavírussal szemben?

Egy, a kérdéskörben jártas szakorvost kérdeztünk arról, hogyan alakulhat ki az emberi szervezet ellenállóképessége.

Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Miközben a koronavírus-járvány az egész Földön szedi az áldozatait, addig a kutatók minden erejüket és idejüket a vakcina előállítására és a védekezés hatékony módszerének kifejlesztésére szentelik. Az utóbbi esetén kulcsfontosságú szerepet kell, hogy játsszon a nyájimmunitás, amely szerint a lakosság egy részének meg kell fertőződnie annak érdekében, hogy a szervezetük antitesteket termeljen és kialakítson egy természetes ellenállást a kórokozóval szemben.

Ez a módszer bizonyítottan a leghatékonyabb a vírus gyengítésére, azonban felmerülhet bennünk a kérdés – lehetséges, hogy örökre immunissá váljunk? Lehet valahogy tesztelni az ellenállóképességünket? Soron kívül Kettészakadt a Mercedes, ami a hídnak csapódott Szegeden (fotók, videó)

Dr. Joseph Vinetzet, a Yale Egyetem epidemiológusát faggattuk az orvostudomány jelenlegi álláspontjairól. Bár a helyzet pillanatok alatt változhat, az eddigi tapasztalatok alapján megpróbálta számunkra összefoglalni az immunitással kapcsolatos tudnivalókat.

Immunisak lehetünk-e a koronavírusra?

Bár az immunitás mechanizmusáról már régóta van fogalmunk, a COVID-19 kórlefolyását még csak most ismerjük meg.

Egyelőre olyan teszteket végeztek el, amelyek az antitestek jelenlétét mutatták ki, ez azonban egyáltalán nem biztosítja a vírussal szembeni automatikus immunitást. A pozitív antitest-tesztekkel azt lehet megállapítani, hogy körülbelül mikor történhetett a fertőzés. A korábbi kórokozóknál ez a mintavételezés garantálta az immunitást, a WHO azonban figyelmeztette a kutatókat, hogy a Sars-CoV-2 esetében ilyen téren szkeptikusnak kell maradniuk.

Bármilyen szemszögből is nézzük, a válasz erre a kérdésre egy határozott „talán”. Miközben a tudósok napról napra egyre többet tudnak meg a vírusról, biztos választ nem tudnak rá adni és szinte éjt nappallá téve keresik a megoldást.

Van már elérhető koronavírus-immunitásteszt?

Nagyon sok COVID-19 teszt van a piacon, de a legtöbbjük nem az ellenállóképességet ellenőrzi. A jelenleg elérhető leghatékonyabb mintavétel az antitest-tesztekkel lehetséges. Ezek a tesztek azonban nem mondják meg, hogy fertőzöttek vagyunk-e vagy sem, csupán a már lezajlott betegség után visszamaradt antitesteket veszi figyelembe.

Jelenleg hazánkban ilyen mintavételezések elérhetetlenek. Az Egyesült Államokban az orvosokat meg lehet kérni arra, hogy végezzenek laboratóriumi vizsgálatot koronavírussal kapcsolatban. Április 27-től kezdődően a Járvány- és Élelmiszerügyi Hivatal (FDA) engedélyezte a klinikáknak a LabCorp vállalat által készített tesztek használatát, viszont még mindig szükséges a hivatalos orvosi igazolás hozzá.

Ha a kutatók be tudnák bizonyítani, hogy a pozitív antitest-teszt garantálja a vírusra való immunitást, akkor egy széleskörű, országos mintavételezés kezdődhetne. Amíg folyik az információk további begyűjtése, nincsen biztos módja a Sars-CoV-2 elleni immunitás ellenőrzésének.

Immunissá válhat valaki a koronavírus-fertőzésből való felépülése után?

Dr. Vinetz szerint sokkal több a bizonytalanság a tudományos tényekhez képest ebben a problémakörben is:

„Egyelőre nem tudjuk, milyen mértékben válik rezisztenssé a szervezet a fertőzés után, valamint az is kérdéses, hogy a potenciális védettség meddig tarthat, illetve meddig hordozhatjuk a kórokozót.”

A legutóbbi megfigyelések arról számoltak be, hogy azok, akik sikeresen leküzdötték a koronavírust, ellenállóbbá váltak más betegségekkel szemben, ezt azonban óvatosan kell kezelnünk, mivel ettől még nem tudhatja senki sem, hogy örök védettség alakult-e ki a szervezetükben.

Hozzá kell tenni azt is, hogy a COVID-19 kórokozójánál lassú mutációt észleltek a kutatók. Még ha immunissá is váltunk egy korábbi fertőzés után, lehetséges, hogy az influenzához és a megfázáshoz hasonlóan a vírus új, genetikailag kissé eltérő változata ismét megtámadhat majd minket.

Dr. Vinetznek azonban jó hírekkel is szolgált: a Sars-CoV-2 esetében nincsenek bizonyítékaink arra, hogy olyan módon mutálódna, amellyel az immunrendszerünket tovább gyengíthetné. A koronavírus genomja tehát módosul, azonban az emberi szervezet védelmi rendszerét ezzel nem fogja negatívan befolyásolni. Remélhetőleg ez azt jelenti, hogy könnyebben leküzdhetőekké válhatnak majd az újabb COVID-19 törzsek és a járványok második vagy harmadik hulláma akár enyhébb is lehet.

Ha immunissá váltunk, hordozhatjuk tovább a kórokozót?

Tételezzük fel, kiderült rólunk, hogy immunisak vagyunk a koronavírusra. Ez még mindig nem jelentené azt, hogy a fertőzőképességünk is lecsökkent, így szabadon terjeszthetnénk a betegséget.

Dr. Vinetz úgy gondolja, erre a kérdésre a válasz egy „valószínűleg nem” lehet. Azért feltételes módban beszélt, mert egyszerűen csak találgatni tudunk. Ha jobban belegondolunk, az immunitásteszt eredményétől függetlenül bárki vírushordozó maradhat egészen addig, amíg egy másik koronavírus-teszttel be nem bizonyítják, hogy a szervezetéből kiürült a kórokozó.

A nyájimmunitás tehát valóban megoldás lehet majd, azonban türelmesnek kell maradnunk, mert ez még akár évekig is eltarthat.

A tudósok közben egy meglepő módszer hatékonyságát kutatják:

https://liner.hu/nikotintapasszal-a-koronavirus-ellen-vajon-mukodhet/

A heves esőzések megrongáltak egy nigériai börtönt, több mint 100 rab szökött meg

A falak és a környező épületek is megrongálódtak a szokatlanul heves esőzések nyomán, a rabok pedig kihasználva a lehetőséget, megszöktek.