Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,02 Ft
Euró
394,28 Ft
Font
457,80 Ft
Bitcoin
64,373 $

Vajon biztonságosak koronavírus-járvány idején a medencék?

A világon egyre több országban a nyár közeledtével fokozatosan enyhítenek az óvintézkedéseken és sokan az uszodákat választják felüdülésük célpontjának.

Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A világon egyre több országban a nyár közeledtével fokozatosan enyhítenek az óvintézkedéseken és sokan az uszodákat választják felüdülésük célpontjának.

A szakemberek szerint a víz maga nem rejt magában veszélyt, sokkal inkább az újranyitástól és a távolságtartással kapcsolatos szabályok megszegésétől kell tartanunk. Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

Egyelőre semmi konkrét klinikai vizsgálat nem készült arról, hogy miként terjedhet a koronavírus a medencék vizében, mivel ennek még nem érkezett el a szezonja. Az amerikai járványügyi hatóságok szerint nincs rá egyértelmű bizonyíték, hogy a kórokozó fertőző lenne pezsgőfürdőkben, szaunákban vagy uszodákban.

A medencék vizeit klórral, brómmal és ózonnal szokták fertőtleníteni – mindegyik kémiai anyag alig 30 percen belül megöli a mikroorganizmusokat. Arról nincsenek információk, hogy a Sars-CoV-2 esetében is ugyanilyen hatékonysággal rendelkeznének ezek a készítmények, viszont köztudottan a vírusok rendkívül érzékenyek az ehhez hasonló szerekre.

Az egyik olasz higiéniai szakértő úgy gondolja, nem szabad túlságosan optimistán hozzáállni a helyzethez, mivel epidemiológiai kutatások és kézzel fogható bizonyítékok híján semmi sem garantálja a klór effektivitását, a koronavírus pedig eddig is megannyi nem várt meglepetést tartogatott már számunkra.

Mielőtt megmártóznánk a medencékben, először kinyitjuk a táskánkat, átöltözünk az úszóruhánkba, veszünk egy zuhanyt, majd csak ezután csobbanunk a vízbe, ha pedig végeztünk a lubickolással, ismét megmosdunk, megszárítjuk a hajunkat és távozunk.

Mindez azt jelenti, hogy ha nincsenek rendszeresen fertőtlenítve az öltözők, akkor a felületeken könnyen túlélhetnek a cseppecskékben tanyázó koronavírus részecskéi és melegágyként szolgálhatnak a fertőzéseknek. Az uszodák újranyitásánál ezért kitüntetett figyelmet kell szentelni annak, hogy megfelelően legyenek karban tartva ezek a helyiségek.

A korábban megszokott intervallumban elvégzett tisztítási folyamatokat muszáj lesz jóval gyakrabban elvégezniük a karbantartóknak.

A koronavírus-járványhoz köthető óvintézkedések egyik legfontosabb alapszabálya, hogy tartsuk be a legalább 2 méteres távolságot egymás között. Bár a klórozott víz előreláthatólag sikeresen elpusztíthatja majd a kórokozót, a fertőző cseppecskék köhögéssel és tüsszentéssel ugyanúgy képesek terjedni a levegőben.

Akkor mostantól biztonságos az úszás? Sajnos erre a kérdésre sem tudunk egyelőre konkrét választ adni. A kockázat esélyét nullára lehetetlen csökkenteni, azonban a távolságtartás, a fertőtlenítés és az állandó szellőztetés minimalizálhatja a veszélyt.

Az biztos, hogy vízben közvetlenül nem terjed a koronavírus, viszont nem árt továbbra sem résen lennünk. A nyári lazítások nem jelentik azt, hogy a COVID-19 kórokozója is szabadságra ment volna – ugyanúgy köztünk van és minden alkalmat megragad arra, hogy továbbterjedjen.