Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Félelmetes vadászgéppel rukkolhat elő az USA, válaszolván Kínának és Oroszországnak

Félelmetes vadászgéppel rukkolhat elő az USA, válaszolván Kínának és Oroszországnak

Félelmetes vadászgéppel rukkolhat elő az USA, válaszolván Kínának és Oroszországnak
Unsplash/Hayrullah Gozcu

Egy új, két hajtóműves vadászgép terveit vázolta fel Donald Trump amerikai elnök, amit a Lockheed Martin F-35-ös típusának továbbfejlesztéseként mutatott be, ám a megvalósítás útjába súlyos pénzügyi és mérnöki akadályok állnak.

A „F-55” néven emlegetett koncepció a közelmúltban vált nyilvánossá, miután Trump Dohában egy nyilvános rendezvényen beszélt róla. „Két hajtóműve lesz, és szuper fejlesztés az F-35-höz képest” – jelentette ki az USA elnöke Katar fővárosában.

A valóság ezzel szemben jóval összetettebb, ugyanis két, az ügyet ismerő forrás szerint akik névtelenséget kértek az ügy érzékenysége miatt, Trumpnak soha nem mutattak be egy két hajtóműves F-35-ös átalakítást. Egy ilyen fejlesztés több milliárd dollárt igényelne, és évekbe telne, mire használhatóvá válna.

A Lockheed Martin, a világ egyik vezető védelmi vállalata korábban valóban ismertette Trumppal az F-35 továbbfejlesztett változatát, azonban a cég által bemutatott terv csak egy „fejlett” egyhajtóműves változatot, egy újratervezett orr- és törzsszekciót, valamint modernizált érzékelőrendszert tartalmazott, nem pedig egy új típusú gépet. Trump váratlan „F-55” megnevezése, különösen a két hajtómű hangsúlyozása, meglepte az iparági szereplőket és katonai döntéshozókat egyaránt.

Vannak még kérdések

A két hajtómű Trump számára kiemelten fontos, mivel szerinte biztonságosabb, ha az egyik meghibásodik: „Szeretem a két hajtóművet, mert ha egy elromlik, ott a másik” A Lockheed a hírek szerint valóban dolgozik két új vadászgép-változaton, miközben élesedik a globális verseny a következő generációs harci gépek terén. Kína gyorsan fejleszti J-36 és J-50 típusú lopakodó vadászgépeit, addig Oroszország az Su-57 programot viszi tovább, a gazdasági kihívások ellenére is – írja a Reuters a cikkében.

A Lockheed hivatalosan is reagált Trump dohai kijelentéseire. „Köszönjük Trump elnök úr támogatását az F-35 és F-22 programok iránt. Továbbra is szorosan együttműködünk az adminisztrációval a légi fölény víziójának megvalósítása érdekében.” Egy, a védelmi ipart figyelő Wall Street-i elemző szerint „úgy tűnik, Trump megkérte a Védelmi Minisztériumot, hogy vizsgálja meg az F-35 két hajtóműves változatát, ha megfelelő áron elérhető.”

A fejlesztés átalakítaná az F-35 jelenlegi szerkezetét, ami nemcsak jelentős költségeket vonna maga után, hanem évekre visszavethetné a gyártást is. Egy iparági szakértő azt mondja, ugyan a teljesítmény ugrásszerűen növekedne, a termelés és a rendszerbe állítás súlyos késedelmet szenvedne.

Rengeteg pénzről van szó

Lockheed Martin vezérigazgatója, James Taiclet beszélt egy „ötödik generáció plusz” koncepcióról, amit az F-47 – a vállalat által elveszített NGAD (Next Generation Air Dominance) pályázat, technológiáit használná fel az F-35 továbbfejlesztésére. „Gyakorlatilag egy Ferrarivá alakítjuk a jelenlegi platformot” – mondta Taiclet, hozzátéve, hogy ezzel akár a következő generációs képességek 80 százalékét is biztosítani lehetne, fele annyi költséggel.

Az F-47 fejlesztésére egyébként a Lockheed vetélytársa, a Boeing kapta meg a szerződést, amely az F-22 Raptor utódját adja majd. Ez újabb stratégiai kihívást jelentett a Lockheed számára, amely most az F-55 koncepcióval próbál pozíciót szerezni a csúcskategóriás vadászgépek piacán.

„A Lockheed sokkal előrébb jár, mint azt Trump gondolta” – mondta egy bennfentes. A cég állítólag már rendelkezik előkészített gyártási kapacitásokkal is, és erről az elnököt is tájékoztatták. A nagy kérdés most az, hogyan illeszkedik az F-55 az amerikai védelmi beszerzési és költségvetési tervekbe. A Pentagon jelenleg több nagyszabású programot is párhuzamosan kezel, köztük az F-35 gyártását, az új F-47 fejlesztését, valamint a haditengerészet következő generációs hordozófedélzeti vadászgépét (F/A-XX).