Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,89 Ft
Euró
393,30 Ft
Font
457,46 Ft
Bitcoin
66,528 $

Segélymunkásokat és civileket lőttek ki az amerikaiak terroristák helyett – jelentés

Büszkén jelentette be az Egyesült Államok augusztus 29-én, hogy sikerült drónnal kiiktatniuk az Iszlám Állam egyik harcosának autóját Kabulban.

A pusztítás nyomai a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülõtér közelében történt rakétabecsapódás helyszínén 2021. augusztus 29-én. MTI/EPA
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

A New York Times és a Washington Post által lefuttatott független oknyomozások hatására azonban erős kétségek merültek fel, hogy igazat állított-e az amerikai hadsereg, amely állítása szerint az autóban olyan robbanószerkezetek voltak, amiket a kabuli reptéren vetettek volna be.

Az amerikai központi parancsnokság eredetileg „önvédelemre” hivatkozott a művelet kapcsán, amely állításuk szerint egy kiemelt ISIS-K fenyegetést eliminált. Mark Milley vezérkari főnök a megfelelő procedúrákat követték és a jelentős másodlagos robbanások egyértelműen arra utaltak, hogy jelentős mennyiségű robbanószer volt a járműben. Soron kívül A benzin és a gázolaj ára is csökken péntektől

A Times és a Post oknyomozása azonban nem talált arra bizonyítékot, hogy egyáltalán bármilyen robbanószerkezet is lehetett a járműben. Eredményeik szerint az autó a 43 éves Zemari Ahmadihoz tartozott, aki a Nutrition and Education International nevű, éhezés ellen küzdő amerikai segélyszervezet egyik mérnöke volt.

Ahmadi családtagjai közölték, hogy szerettük életét vesztette a dróntámadásban, amelyet az a tény tesz még szomorúbbá, hogy Ahmadi egyébként kérelmet is benyújtott az Egyesült Államok felé, hogy kapjon különleges menekültstátuszt.

A dróntámadásban ráadásul nem egyedül Ahmadi vesztette életét, rokonai elmondása szerint legalább 10 családtagjuk belehalt a támadásba, köztük hét gyermek. Az NPR megkeresésére Bill Urban, a központi parancsnokság szóvivője nem volt hajlandó reagált.

Egy névtelenségét kérő, vezető beosztású amerikai tisztviselő viszont annyit elárult, hogy a központi parancsnokság továbbra sem érzi, hogy hibázott, legitim célpontnak tartják a kilőtt autót. Abban viszont már maga sem biztos, hogy Ahmadi része volt a terroristakörnek, amelyhez az autót kötötték.

A Centcom nevű magánhírszerzési csoport, amely az információkat gyűjtötte a „készülő terrorcselekményről”, kijelentette, hogy át fogják vizsgálni a birtokukba jutott adatokat, ám nem valószínű, hogy a vizsgálat eredményét nyilvánosságra fogják hozni.

A hadsereg azzal érvelt, hogy az autó sofőrje – Ahmadi – robbanószerekkel töltötte fel az autót a dróntámadás napján. A New York Times azonban megvizsgálta a biztonsági kamerák felvételeit, és az állítólagos robbanószer sokkal inkább tűnik konténernek, amelyben vizet vitt a családjának.

A Times és a Post ráadásul arra sem talált bizonyítékot, hogy bármilyen jellegű másodlagos robbanás lett volna, ugyanis nem omlottak össze a falak a környéken, valamint a növényzet sem szenvedett jelentősebb károkat. Chris Cobb-Smith biztonsági tanácsadó szerint ez minimum aggályos:

„Ez nagyon erősen kétségbe vonja a titkosszolgálat képességeit vagy a legitim célpontok meghatározására felhasznált technológiát”

A Postnak robbantás-szakértők pedig elárulták, hogy az autóban a károkat Hellfire rakéták okozták, amelyet a drónból lőttek ki. Mint fogalmaztak, amennyiben volt egy második robbanás, akkor az legfeljebb a benzintank berobbanása lehetett.

Steven Kwon, a Nutrition and Education International elnöke pedig megerősítette, hogy a jármű a szervezethez tartozott és éhező embereket kívántak megsegíteni vele. Mint fogalmazott, semmi kapcsolatuk nincs az ISIS-K-val:

„Az embereknek próbálunk segíteni, mégis mi a francért lennének bombáink, hogy azokkal embereket öljünk?”