Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
368,04 Ft
Euró
393,60 Ft
Font
458,38 Ft
Bitcoin
64,299 $

Újabb személyek kerültek fel az EU szankciós listájára Mianmar kapcsán

A helyzet sajnos továbbra is változatlan Mianmarban, így a rendelkezés értelmében a meglévő uniós korlátozó intézkedések is érvényben maradnak, köztük a fegyverekre, valamint a belső elnyomás céljára használható felszerelésekre vonatkozó embargó.

A mianmari katonai hatalomátvétel ellen tiltakoznak tüntetők Rangunban 2021. július 3-án. Mianmarban rendszeresek a tüntetések azóta, hogy a hadsereg február első napján, az új parlament megalakulása előtt pár órával átvette a hatalmat, és letartóztatta az országot vezető politikusokat, köztük a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít és Vin Mjin államfőt. A rendfenntartók és a tüntetők közötti összecsapásokban eddig legkevesebb 800-an életüket vesztették, és több mint ötezer embert letartóztattak. MTI/EPA
Ázsia

Takács Petra

Szerkesztő

Az uniós tagállamok külügyminiszterei írásbeli eljárás útján további 19 emberrel és egy szervezettel szemben vezettek be korlátozó intézkedéseket, tekintettel a Mianmarban továbbra is fennálló állapotokra, valamint arra, hogy a 2021. február 1-jei katonai puccsot követően jelentősen romlott az emberi jogok helyzete az országban – tájékoztatott az uniós tanács közleményében kedden.

Az újonnan jegyzékbe vett 19 ember és egy szervezet között a mianmari befektetési és külgazdasági kapcsolatokért felelős miniszter, a legfelsőbb bíróság főbírája, a mianmari fegyveres erők (Tatmadaw) és a légierő magas rangú tagjai, valamint a számukra támogatást nyújtó magánvállalat és képviselői és a választási bizottság egyes tagjai szerepelnek. Soron kívül Végre rájöttek a tudósok, honnan származhat a Föld körül keringő „minihold”

A korlátozó intézkedések immár 84 emberre és 11 szervezetre vonatkoznak, és vagyoni eszközeik, pénzeszközeik befagyasztását foglalják magukban. A jegyzékbe vett emberekre ezenkívül uniós beutazási tilalom vonatkozik.

A korábbi intézkedések is maradnak

A rendelkezés értelmében a meglévő uniós korlátozó intézkedések is érvényben maradnak, köztük a fegyverekre, valamint a belső elnyomás céljára használható felszerelésekre vonatkozó embargó, a katonaság és a határrendészet általi használatra szánt, civil és katonai felhasználású termékek kivitelének tilalma, exportkorlátozás azon kommunikációfigyelő berendezések esetében, amelyek belső elnyomás céljára is használhatók, valamint a katonaság részére nyújtott kiképzésnek és a katonai együttműködésnek a tilalma.

A korlátozó intézkedések kiegészítik a közvetlenül a mianmari kormánynak nyújtott uniós pénzügyi támogatás visszatartását és minden olyan uniós támogatás befagyasztását is, amely a junta legitimálásának tekinthető.

Közleményében a Külügyi Tanács közölte: az Európai Unió ismételten felszólít az összetűzések azonnali beszüntetésére, a nemzetközi humanitárius jog tiszteletben tartására, valamint arra, hogy vessenek véget az aránytalan erőszak alkalmazásának és a szükségállapotnak. Az EU továbbá a katonai puccs után bebörtönzöttek azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását sürgeti – húzták alá.

Az Európai Uniót mély aggodalommal tölti el az erőszak folytatódása Mianmarban, elítéli az emberi jogok folyamatos és súlyos megsértését, köztük a kínzást, a szexuális erőszakot, a civil társadalom, az emberijogvédők és az újságírók üldözését és a polgári lakosság, köztük az etnikai és vallási kisebbségek elleni támadásokat – jelentették ki. Az EU továbbra is arra törekszik, hogy elszámoltassa mindazokat, akik felelősek a 2021. február 1-jei puccsot követően elkövetett jogsértésekért, háborús bűncselekményekért és emberiesség elleni bűncselekményekért – tették hozzá.

(MTI)

Őrületes módon jutott be a Magyar Kupa döntőjébe a Ferencváros

A vártnál sokkal nehezebb mérkőzésben volt része a Ferencvárosnak a Nyíregyháza ellen a Magyar Kupa elődöntőjében, akik ziccert is rontottak.

Kínai támogatással valósulhatnak meg nagyberuházások Magyarországon

Szijjártó Péter tájékoztatása szerint újabb vasúti fejlesztések valósulhatnak meg Magyarországon a kínai Egy övezet, egy út kezdeményezés keretében.

Ezúttal felszállás közben szakadt ki egy Boeing 737-es repülőgép futóműve (fotók)

Kényszerleszállást kellett végrehajtania egy Boeing 737-es repülőgépnek a johannesburgi OR Tambo nemzetközi repülőtéren, miután felszállás közben levált az egyik kereke.