Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,82 Ft
Euró
392,54 Ft
Font
457,69 Ft
Bitcoin
64,671 $

Újabb rossz hír érkezett a klímaváltozás kapcsán

Egy új tanulmány eredményei alapján Dél-nyugat Ausztráliában, Dél-Ausztrália egyes részein, az Amazonas környékén, a mediterrán országokban és Afrika déli részein sűrűbbé és súlyosabbá válhatnak az aszályok a klímaváltozás következtében.

Greenbox

Nagy Noel

Szerkesztő

Egy új tanulmány eredményei alapján Dél-nyugat Ausztráliában, Dél-Ausztrália egyes részein, az Amazonas környékén, a mediterrán országokban és Afrika déli részein sűrűbbé és súlyosabbá válhatnak az aszályok a klímaváltozás következtében.

A tanulmány fő szerzője, Dr. Anna Ukkola szerint a kutatás során arra találtak összefüggést, hogy az üvegházhatású gázok légköri koncentrációjának növekedése közvetlen kapcsolatot mutat az aszályok hosszúságával és intenzitásával. Elmondása szerint a korábban alkalmazott metódus, vagyis a vizsgált átlagos csapadékmennyiség nem mutatott olyan pontos adatokat, mint amit most használtak. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Annak érdekében, hogy tisztább képet kapjanak, a kutatócsapat a csapadékváltozást is figyelembe vette, valamint megbecsülték a közeljövőben várható átlagos csapadékmennyiséget, melynek segítségével megpróbálták hozzávetőlegesen megjósolni, hogyan fognak világviszonylatban alakulni az aszállyal sújtott időszakok.

A kutatás során arra lettek figyelmesek, hogy a száraz időszak hosszúsága sokkal inkább mutat közelebbi kapcsolatot az átlagos csapadékmennyiséggel, viszont az aszály intenzitása az átlagos csapadékmennyiség és annak változékonysága közötti kölcsönhatás eredménye.

Ez magyarán azt jelenti, hogy azokban a régiókban lesz sokkal súlyosabb a száraz időszak, amelyeknél egyrészt kevesebb a várható esővíz mennyisége, másrészt pedig annak eloszlása is nagyon eltérő az év során. Ebbe a kockázati kategóriába tartoznak a mediterrán országok, Közép-Amerika, illetve az Amazonas térsége is, amely régiók ebből kifolyólag gyakoribb és hosszabban tartó aszályokkal nézhetnek szembe.

Dr. Ukkola szerint a klímatudósok egyik legnehezebb tevékenysége, hogy a száraz időszakokban bekövetkező változásokat megjósolják, viszont egy tiszta mintázat kirajzolódott előttük: az üvegházhatású gázok kibocsátása súlyosan befolyásoló tényező, ebből kifolyólag érdemes lenne csökkenteni azokat, hogy „kisebb gazdasági és társadalmi fájdalmat okozzunk maguknak a jövőben.”

A kutatócsapat legvészjóslóbb eredménye szerint nem látható olyan régió, amely esetén az aszályok intenzitása csökkenő tendenciát mutatna, még olyan régiókban sem, ahol várhatóan nőni fog a csapadékmennyiség, mint Közép-Európában, így feltehetően nálunk sem.

Kapcsolódó hírünk:

https://liner.hu/eu-nagy-a-veszely-a-gyakori-erdotuzekre-europaban/