Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Erősen mozgolódni kezdett az orosz haderő balti flottája (videó)

Erősen mozgolódni kezdett az orosz haderő balti flottája (videó)

Erősen mozgolódni kezdett az orosz haderő balti flottája (videó)
Unsplash/Illusztráció

A tengeralattjáró-elhárító hajók a modern tengeri fenyegetések – így például a személyzet nélküli csónakok és a víz alatti aknák – elleni fellépésre készülnek.

Oroszország Balti Flottája – mely Kalinyingrádban és Baltyijszkban állomásozik, a Balti-tenger térségében tevékenykedik, főként európai hadszíntéri célokkal – újabb komplex hadgyakorlatot tartott a Balti-tengeren, amelynek során a kis tengeralattjáró-elhárító hajók egy taktikai kötelék részeként több hadműveleti szituációt modelleztek – derül ki az erről szóló beszámolóból. Mint írják, a gyakorlat célja az volt, hogy felkészüljenek a modern tengeri fenyegetések – így például a személyzet nélküli csónakok és a víz alatti aknák – elleni fellépésre.

Ennek keretében a hadihajók 76,2 mm-es és 30 mm-es tüzérségi lövéseket adtak le tengeri és légi célpontokra. Kiemelt figyelmet kapott a 30 mm-es AK–630 automata lövegrendszer, amellyel az ún. úszó aknák megsemmisítését gyakorolták. Az egyik gyakorlat során egy dízelmeghajtású tengeralattjáró is csatlakozott a művelethez – írja a Magyar Nemzet. Mint részletezik, a katonai eszköz torpedót lőtt ki egy felszíni hajót imitáló célpontra, amely egy feltételezett ellenséges egységet szimbolizált.

A gyakorlat záró szakaszában pedig a diverziós tevékenységek megelőzésére szakosodott orosz egységek ellenőrizték a flottabázisok környékén lévő vízterületeket, majd preventív gránátvetéses bevetést hajtottak végre a búvárokkal végrehajtott szabotázsakciók elhárítására. Megjegyzik: a hadgyakorlat jól tükrözi az orosz haditengerészet azon törekvését, hogy alkalmazkodjon a tengeri hadviselés új típusú kihívásaihoz, ideértve a személyzet nélküli eszközök, aknák és búvárdiverzánsok egyre gyakoribb alkalmazását.


Korábban arról is beszámoltunk: a NATO tisztviselői elutasították Oroszország azon követelését, hogy a szövetség állítsa le keleti irányú bővítését. Állításuk szerint ezen kérés még csak téma sem volt a közelmúltban, sem korábbi NATO-üléseken. Ráadásul egy ilyen döntés csak a tagállamok teljes egyetértésével születhetne meg, ami jelenleg irreálisnak tűnik. Az ügy hátterében az áll, hogy egy jelentés szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök a háború befejezésének feltételeként többek között egy írásos garanciát is megkövetelne a NATO bővítésének leállításáról.