Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
372,63 Ft
Euró
395,66 Ft
Font
461,85 Ft
Bitcoin
61,054 $

Újabb bizonyítékot találtak a marsi életre

Egy osztrák kutatócsapat mikroorganizmusokat növesztett egy Marsról származó kőzetmintán, miközben imitálták a vörös bolygón uralkodó körülményeket, az eredmények alapján pedig kimutatták, hogy az égitest élhető.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Nature Communications Earth & Environment tudományos folyóiratban közzétett tanulmány szerint a Földön a mélytengeri lávakürtők és felszíni meleg vizű források közelében élő extremofil ősbaktériumok Marsi körülmények mellett is problémamentesen képesek voltak szaporodni és növekedni.

Korábbi kísérletek alkalmával már bebizonyították, hogy a mikrobák elméletileg képesek túlélni a vörös bolygón, gyakorlatban viszont nem tudták alátámasztani hipotéziseiket – egészen mostanáig. Soron kívül Figyelmeztetett a Telekom, ezzel próbálkoznak most a csalók

A Bécsi Egyetem tudósai egy 4,5 milliárd éves, Marsról származó meteoritot törtek össze apró szemcsékre annak érdekében, hogy imitálják a vörös bolygón található homokos talajréteget.

„Merész megközelítést választottunk, néhány grammnyi marsi kőzet összetörésével és a bolygó életciklusának elején uralkodó időjárási tényezők figyelembe vételével vizsgálhattuk meg a mikrobák viselkedését” – mondta Tetyana Milojevic, a Bécsi Egyetem kémikus porfesszora.

A Metallosphaera sedula nevű extremofil ősbaktérium eltérő módon viselkedett a marsi kőzeteken, mint azt tette a Földön. Milojevic elmagyarázta, a mikrobák az űrszikladarabokban lévő ásványokból robusztus kapszulát alakítottak ki maguk körül, miközben apró kristálytartalékokat halmoztak fel.

Ez egy eléggé bizarr evolúciós stratégia, amit még rengeteg vizsgálatnak kell alávetniük, ám hasznos információkkal szolgáltak a Marson jelenleg zajló missziók számára, a Perseverance rovere például hasonló biológiai lenyomatok után kutathat küldetése során.