Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,81 Ft
Euró
392,82 Ft
Font
457,14 Ft
Bitcoin
66,781 $

Úgy tűnik, a kínai nők egészen másképp vélekednek a gyermekvállalásról mint a kormány

Habár manapság egyre több alkalommal jelennek meg hírek a kínai kormány népességszabályozó törekvéseiről, a kínai nők véleménye azonban egészen más a témában.

Fotó: Flickr/NickNguyen
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A 16-59 év közötti aktív munkaerő nyolc éve folyamatosan csökken Kínában, mely komolyan aggasztja a kínai kormányt, így egy szabályozott rendszert igyekeznek kialakítani, azonban közelebbről megvizsgálva látható a nemek közötti egyensúly mértéke is.

A kínai nők úgy vélik, a demográfiai problémák megoldása nem a politikai változtatásokkal lesz megoldható, sokkal inkább társadalmi és gazdasági változtatásokat kellene eszközölni a cél elérése érdekében. A modern társadalmi berendezkedés miatt a gyermekvállalás látványosan háttérbe szorult, ugyanis a karrierépítés egyre csak kitolja a házasság és a gyermekvállalás idejét, azonban vannak olyan polgárok, akik egész életüket a munkának szentelik. Soron kívül Kósa Lajos: Magyar Péternek nem tüntetnie kellene, hanem virágot vennie a volt feleségének

A kínai nők egyértelműen jelezték igényüket a kormány felé: egyenlőséget szeretnének mind a munkában, mind pedig a háztartásban. Mivel Kína effektíve egy időzített bombával néz szembe a népességnövekedés tekintetében, a születési arány jelenleg rohamosan csökken, a munkaerő azonban nagyon gyorsan elöregszik.

Helena Lu, 26 éves pekingi fiatal, aki kínai, hongkongi és európai egyetemeken folytatott tanulmányokat elmondta, hogy miként változott meg hozzáállása a házasságról és a gyermekvállalásról, miután tanulmányai után munkába állt. Lu attól tart, hogy karrierje befolyásolni fogja jövőbeli terveit, ugyanis Kínában többnyire a nőkre hárul a gyermekek nevelésének jelentős része. Lu kiemelte, a kínai népességet érintő problémák kiváltó oka a nőkkel és a gyermekekkel való bánásmód, valamint a társadalmi egyenlőség hiánya.

Li Ko-csiang, kínai miniszterelnök a pénteki Országos Népi Kongresszuson elmondta, Kína fokozatosan emeli a nyugdíjkorhatárt a következő ötéves időszakban, célja pedig, hogy elérje a „megfelelő termékenységi rátát”. Néhány kínai tartomány és város előzetes születési arányai 2020-ban jelentek meg, az adatok alapján pedig riasztóan csökkent az újszülöttek száma, egy város például 30 százalékos csökkenésről számolt be az előző évhez képest.

A 2020-ra vonatkozó végleges adatok áprilisra várhatók, a demográfusok szerint azonban további csökkenés valószínűsíthető a világjárvány miatt. Ezt a kilátást a házasságok számának csökkenése is alátámasztja, miközben a válások száma növekszik, ugyanis már 2019-ben is csak 18,94 millió kínai polgár kötött házasságot, mely az azt megelőző 12 év negatív rekordját jelenti. Az első házasságkötések a hivatalos statisztikák szerint 41 százalékkal, 13,9 millióra csökkentek 2019-ben, a 2013-as 23,8 milliós számhoz képest.

A South China Morning Post azt írja, Kína népessége várhatóan 2029-ben éri el csúcsát 1,44 milliárd fővel, a szakértők szerint azonban 2100-ra megközelítőleg 732 millióra csökkenhet majd az ország népessége. Kína népessége sokkal gyorsabban öregszik, mint más országoké, a 65 éves és annál idősebb állampolgárok pedig nagy valószínűséggel öt év alatt elérik a 300 millió főt, a 2019-es 176 millióhoz képest. Az 16-59 év közötti aktív munkavállalók száma azonban egy nyolcéves időszakor tekintve fokozatosan és jelentősen csökkent.

A fenti adatok alapján a kínai kormánynak egyre nagyobb figyelmet kell fordítania a nyugdíjasok ellátásra, ugyanis minél több az idős állampolgár, annál inkább megemelkednek az állam nyugdíj- és egészségügyi költségei és csökken a gazdasági vitalitás is. Szun Li, aki egy teaházat üzemeltet a Shandong tartományban található Tai’an városában elmondta, a most 12 éves fiának lakhatási költségei és az iskolai tanulmányok korlátozott lehetőségei miatt költöztek el Pekingből.

Szun elárulta, férje és második gyermeke között ingázott a munkája miatt, azonban szüleik végül meggyőzték a párt a költözésről, ugyanis a két gyermek nevelése igen komoly problémát okozott a folyamatos munka mellett. A nő elmondta, nappal dolgozik, éjszaka hazaérve pedig vigyáz a gyermekekre, és azt is elmondta, hogy ezek alapján egyáltalán nem csodálkozik azon, ha többen úgy vélekednek, nem szeretnének több gyermeket vállalni a nehézségek miatt.

Szentkirályi Alexandra szerint a BKK-BKV csoport munkatársainak is járna országbérlet

Noha arról nem tett említést, hogy programja része lenne a téma, azt mondja, "nem helyes, hogy Budapest főpolgármestere nemtörődömség miatt elfeledkezne 15 ezer emberről".

Túlterhelte a FoxPostot a Vinted akciója

A Vinted rövid ideig tartó ingyenes szállítási akciója extrém terhelést okozott a FoxPost csomagküldő rendszerében, ami az ügyfelek számára is érezhető problémákat eredményezett.

Szijjártó Péter újabb kínai autógyártóval tárgyalt

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a kínai Great Wall Motors autógyártó vállalatnál járt, ahol a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok és a jövőbeli beruházások voltak a fő témák.