Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,11 Ft
Euró
394,13 Ft
Font
460,14 Ft
Bitcoin
64,651 $

Tüdőgyógyászok szerint változtatnia kellene a dohányosoknak a szokásaikon a járványhelyzetben

Tüdőgyógyászok hívták fel a figyelmet arra, hogy a dohányfüsttel könnyebben és messzebre juthat el a koronavírus, így kifejezetten veszélyesek lehetnek a környezetükre a cigarettázók.

Fotó: Uriel Mont/Pexels
Belföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

Három-négy méter távolságra elszáll a kifújt cigarettafüst, és ha a dohányzó fertőzött, akkor a vírust is ilyen intenzitással közvetíti – figyelmeztetett Dr. Fényes Márta tüdőgyógyász az Indexnek adott interjúban. 

Mindez azért különösen fontos, mert bár a maszkviselési szabályok igen szigorúak, a dohányzók mégis kivételnek érzik magukat, és az irodaházak előtt, a tömegközlekedési eszközök megállóinak környékén és a szupermarketeknél is cigarettáznak, ezzel pedig veszélyeztetik a környezetüket. Soron kívül Helyszíni fotókon a Ferihegyi repülőtérre vezető úton történt halálos baleset

Több mint egy éve tart a járványhelyzet és fogy az emberek türelme, így hajlamosak lazítani az odafigyelésen, de ez a lehető legrosszabbkor teszik, a legsúlyosabb időszakban, pedig most kellene igazán bezárkóznunk – mondta el Dr. Várdi Katalin tüdőgyógyász, az InspiroMed légzésközpont főorvosa.

Véleményem szerint az emberek viselkedését most a figyelemnek kellene meghatároznia

– hangsúlyozta Dr. Várdi. A főorvos szerint a cigarettázóknak változtatniuk kellene a szokásaikon a jelenlegi helyzetben, és nem kellene az utcán dohányozniuk, azért, mert a kifújt füst a hagyományos légzéshez képest mélyebbről jön a tüdőből és nagyobb területen szóródik, ezzel lendületet adva a vírusnak is. Vagyis ha egy dohányzó koronavírus-fertőzött, fokozottan fertőzőképes.

A minap betértem egy lottózóba, ahol a szelvények kitöltése közben az emberek álluk alá tolt maszkokkal egymás mellett kávézgattak, úgy töltögették ki a szelvényeiket. Nos, nem véletlenül zártak be a kávézók, az ilyen programokat is nélkülözni kellene

– hívta fel rá a figyelmet Dr. Várdi. Az Index a sportolás és a maszkviselés kapcsolatáról is beszélt a főorvossal, aki szerint különösen fontos, hogy a testedzés közben, amikor erősebben lélegzünk, viseljük a védőfelszerelést.

Dr. Várdi kiemelte, hogy a 30-40 éves szabadidős sportolók most különösen nagy veszélynek vannak kitéve, hiszen közülük sokan kisgyermekes szülők, akik nemcsak magukért, hanem családjukért is felelősséggel tartoznak.