Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,65 Ft
Euró
399,27 Ft
Font
476,57 Ft
Bitcoin
62,877 $

Tombolnak az erdőtüzek az Észak-sarkon

Megerősítette az Európai Unió Földmegfigyelési Programja, hogy a jelen pillanatban is aktív északi-sarkköri erdőtüzek által kibocsátott széndioxid már meghaladta azt a szintet, amelyet egész 2019-ben regisztráltak – számolt be róla a Channel News Asia. Nagyon súlyos a helyzet az Észak-sarkkörnél, ha a széndioxid-kibocsátást nézzük, ám ebben az esetben nem az emberi tevékenységnek, hanem az erdőtüzeknek […]

Greenbox
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Megerősítette az Európai Unió Földmegfigyelési Programja, hogy a jelen pillanatban is aktív északi-sarkköri erdőtüzek által kibocsátott széndioxid már meghaladta azt a szintet, amelyet egész 2019-ben regisztráltak – számolt be róla a Channel News Asia.

Nagyon súlyos a helyzet az Észak-sarkkörnél, ha a széndioxid-kibocsátást nézzük, ám ebben az esetben nem az emberi tevékenységnek, hanem az erdőtüzeknek köszönhetjük a bajt. Csak január óta a teljesen irányíthatatlan sarkköri tűz már legalább negyedmillárd tonna széndioxidot küldött a levegőbe, ami már legalább 33%-kal nagyobb, mint ami az egész 2019-es évben a levegőbe került. Soron kívül DK-s politikus zavarta meg Orbán Viktor strasbourgi beszédét egy bekiabálással, biztonsági őrök teperték a földre (videó)

Az Európai Unió két ügynöksége együttesen jelentette a jelenséget, mely nagyrészt Oroszországban, Szibériában okozza a legnagyobb problémát. Az északi-sarkköri éghajlati övhöz tartozó részeken, különösen a Keleti Szövetségi Tartományban – melynek egy része az északi-sarkkörhöz tartozik – okoztak nagy gondot, csak innen került félmilliárd tonna CO2 a légkörbe.

Ami még súlyosabb adat, hogy ez a félmilliárd tonna 2020 júniusa és augusztusa között került a levegőbe, és Mark Parrington klímatudós is ennek kapcsán kiemelte, a példátlan kiterjedtségű és intenzitású tüzek nagyot vertek a 2019-es számokra.

Habár a műholdas adatok alapján pontosan nem lehetett eddig megállapítani, hogyan gyulladtak ki az erdők, sokan azt gondolják, hogy úgynevezett „zombitűzek” indították el a folyamatot nyár végén, mely alacsony intenzitással égtek a téli hónapokban, ám ahogy melegedni kezdett az időjárás, új erőre kaptak.

Nem segítette a helyzetet, hogy Szibéria jelentős részében precedens nélküli meleg időjárást tapasztaltak január óta, voltak napok, amikor 38 fokot regisztráltak a hőmérők, amely a hagyományos zord hidegéről ismert régióban vészjósló jele a klímaváltozás veszélyének és következményének.

KALIFORNIÁBAN IS POKOLI ERDŐTÜZEK TOMBOLNAK, ÁM A TŰZOLTÓKNAK SIKERÜLT JELENTŐSEN ELŐREHALADNIUK A MEGFÉKEZÉSBEN