Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,86 Ft
Euró
392,77 Ft
Font
457,85 Ft
Bitcoin
64,441 $

Több száz bálnát mentettek meg a pusztulástól Ausztrália partjainál

A helyi hatóságok szombaton megerősítették, hogy egészen pontosan 108 hosszúszárnyú gömbölyűfejű-delfin életét mentették meg a Tasmania nyugati régiójában történt partra vetődés után.

Greenbox

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A helyi hatóságok szombaton megerősítették, hogy egészen pontosan 108 hosszúszárnyú gömbölyűfejű-delfin életét mentették meg a Tasmania nyugati régiójában történt partra vetődés után.

A mentőalakulatok jelentése szerint nagyjából 470 bálna sodródhatott ki a homokos tengerpartokra, közülük 350-en sajnos az oxigénhiány következtében elpusztultak. A Marine Conservation Programme biológusa, Kris Carlyon elmondta, egy egyed teljesen magától visszatalált az óceánba, amit nagy sikerként könyveltek el, főleg úgy, hogy aznap majdnem húsz példányt tereltek vissza a vízbe. Soron kívül Halálra késeltek egy nőt Szentesen

Hétfőn a Macquarie Harbour közelében további 270 hosszúszárnyú gömbölyűfejű-delfint találtak, viszont közülük már egyikük sem mutatott életre utaló jeleket, szerdán pedig további 200 elpusztult tetemre bukkantak 7-10 kilométerre az eredeti helyszíntől.

A mentési akció során több száz holttestet távolítottak el a tengerpartról, sokszor nehéz gépeket és nagyobb hajókat is be kellett vonniuk a munkálatokba. A hosszúszárnyú gömbölyűfejű-delfinek általában tömegesen vándorolnak, a partra vetődésük azonban utoljára az 1800-as években öltött ilyen tragikus mértékeket.

Egyelőre a szakemberek is értetlenül állnak az esemény előtt, ugyanis nem tudnak magyarázatot adni arra, mi okozhatta ezt a biológiai katasztrófát. David Hocking, a Melbourne-ben található Monash Egyetem tengerbiológusa úgy gondolja, a több ezres bálnaraj valamilyen veszélyt észlelhetett, ezért térhettek le eredeti útvonalukról:

„Veszélyforrás esetén ahelyett, hogy elmenekülnének, ösztönszerűen csoportban maradnak, ezáltal biztosítani tudják egymás védelmét, ez viszont azt is jelenti, hogy elméletileg kevesebb egyednek kellett volna bajba kerülnie.”

A hosszúszárnyú gömbölyűfejű-delfinek nevükből adódóan meglepő módon a bálnákhoz tartoznak, mégis annyi közük van a delfinekhez, hogy csattogtató hangokkal kommunikálnak társaikkal. Ausztrália legnagyobb tömeges partra vetődése korában Dunsborough-ban történt 1996-ban, amikor 320 bálna esett áldozatául az eseménynek.