Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
353,86 Ft
Euró
393,78 Ft
Font
467,17 Ft
Bitcoin
58,460 $

Tetemes összeget vettek igénybe a bankok az állami segítőprogramból

Október végéig a 600 milliárd forintot is meghaladta az az összeg, amelyet a hazai kirendeltséggel rendelkező bankok igénybevettek a Növekedési hitelprogram (Nhp) Hajrá! nevű programjából

Belföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Október végéig a 600 milliárd forintot is meghaladta az az összeg, amelyet a hazai kirendeltséggel rendelkező bankok igénybevettek a Növekedési hitelprogram (Nhp) Hajrá! nevű programjából – írja a Napi.hu.

A jegybanki program indulása óta az OTP Bank vette igénybe a legnagyobb hányadát a hitelprogramnak, a hozzáférhető keret 26 százalékát, a hitelintézet 1400 ügyfelével kötöttek szerződést valamelyik konstrukcióra, így az előkészítés alatt álló és a folyósított hitelek összege megközelíti a 200 milliárd forintot. Soron kívül Orbán Viktor az árvízhelyzetről: „Meg fogjuk csinálni!”

A vállalkozók ennek a 200 milliárdos keretnek a felét beruházásra, míg a másik felét forgóeszköz finanszírozására vették igénybe, elsősorban a kereskedelem és a gépjárműjavítás területéről, de az ingatlanügyletekhez, valamint a feldolgozóiparhoz juttatandó plusz finanszírozás iránt és élénk volt az érdeklődés.

A K&H Bank április óta 130 milliárd forint értékben kötött szerződést a jegybankkal, mely összegből már 90 milliárd folyósítottak is. Itt is élénk érdeklődést tanúsítottak a kereskedelmi vállalkozások, ám a növénytermesztéssel, állattenyésztéssel és vadgazdálkodással foglalkozó cégeknek is szüksége volt a hitelre.

A K&H esetében az ügyfelek elsősorban forgóeszköz finanszírozás érdekében kötöttek szerződéseket, a hitelek 70 százalékát ez a hitelcél tette ki. Fontos cél volt még a beruházás, a beruházási hitel és a beruházási hitelkiváltás 14-14 százalékot tett ki.

A Takarékbank 73 milliárd forintot vett igénybe a jegybanktól, 69 milliárdot pedig már folyósítottak is. A Takarékbankhoz forduló vállalkozók háromnegyede beruházás céljából kötött szerződés, a támogatás-előfinanszírozás volt a második legfontosabb, míg relatíve elhanyagolható arányban vették igénybe forgóeszköz és hitelkiváltás céljából.

Az MKB Bank 50 milliárdot vett igénybe, 30 milliárdot már folyósítottak is, és a beruházás volt a legkiemeltebb hitelcél. Az Erste Bank 80 milliárdos összegre kötött szerződést, náluk a forgóeszköz finanszírozásra kellett elsősorban a hitel a vállalkozók számára, de népszerű volt a hitelkiváltás és a beruházás is.

Jelentősebb összegre kötött még szerződést az UniCredit Bank (59 milliárd forint, 44 milliárd folyósítva), a CIB csoport (42 milliárd forint, 26 milliárd forint folyósítva), és a Raiffeisen Bank (27 milliárd, 14 milliárd forint folyósítva) a jegybankkal, itt is főként a beruházásokra fordították a hiteleket.