Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,61 Ft
Euró
393,23 Ft
Font
459,88 Ft
Bitcoin
70,117 $

A tejtermékek további áremelkedése is várható a következő hónapokban – már ha lesznek

A nyári aszály és az energiaárak emelkedése jelentős terhet rak a tejgazdaságokra, amelyek közül többen már fel is hagytak a termeléssel, figyelmeztetett a szakértő.

Illusztráció. Forrás: Unsplash
Belpolitika

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Előzmény:

 

Ahogy az elmúlt fél évben nagyjából mindennek, úgy a tejtermékeknek is kilőtt az ára Magyarországon 2022-ben, és ahogy mindennek, úgy a tejtermékeknek az ára is tovább növekedhet, hívta fel a figyelmet a HAON-nak nyilatkozó Rákóczi András, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnökségi tagja:

„A tejtermékek ára év eleje óta fokozatosan emelkedik, ami a következő hónapokban is tovább fog tartani. Hogy meddig és milyen intenzitással, az egyebek mellett függ a gáz, az energia és az üzemanyag piaci árainak alakulásától is.” Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Itthon az energiaárak mellett az aszály is közrejátszott a tejtermelés kálváriájában, mely a szarvasmarhák táplálásában kulcsfontosságú ipari takarmány fő itthoni előállítási helyét, Kelet-Magyarországot sújtotta idén.

„Tavaly erőteljesen csapadékmentes ősz volt. A szinte száraz talajba lettek elvetve az őszi kalászosok, s erre jött tavasszal és nyáron az aszály. Hajdúnánás környékén például idén alig több, mint 200 milliméter eső hullott. Az országban átlagosan 700–800 milliméter szokott lenni évente” – mondta Rákóczi.

Ennek következtében nem csak itthon, hanem Európa-szerte csökken a tejtermelés mértéke, mivel a fent említett problémák miatt egyre-másra zárnak be a tejgazdaságok. De mi akkor a teendő? A szakértő a kormány által kezdeményezett hiteltörlesztési moratóriumot jó lépésnek tekinti, azonban vannak még elvarratlan szálak:

„Ami viszont még nem rendeződött idén, az a kormány által minden évben biztosított átmeneti nemzeti tejtámogatás. Nem tudni róla még most sem, hogy lesz-e, és ha igen, akkor milyen mértékben.”

„A másik az egyes állatbetegségek megelőzésével, leküzdésével kapcsolatos támogatás, amelyet mindenki csak 148-as támogatásként ismer. Ennek a forrása kimerült, így az sem áll rendelkezésre jelenleg. Szükséges, hogy ezek legalább az előző évi formájukban és nagyságrendjükben újra elérhetőek legyenek, ugyanis nagyon nehéz időszak elé néz az ágazat.”