Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Az eddigi legveszélyesebb fegyvert kaphatja meg Ukrajna Németországtól

Az eddigi legveszélyesebb fegyvert kaphatja meg Ukrajna Németországtól

Az eddigi legveszélyesebb fegyvert kaphatja meg Ukrajna Németországtól
Unsplash/SaiKrishna Saketh Yellapragada

Az elmúlt időszakban sokat szerepelt a sajtóban a Taurus rakéták átadása Ukrajnának, aminek lehetőségét maga a német kancellár ismerte el.

Az oroszok szerint veszélyes útra léptek a németek azzal, hogy rakétamegállapodást kötöttek Ukrajnával. Moszkva azt mondta, ezzel már Németország is részese az ukrajnai háborúnak, aminek igen súlyos következményei lehetnek, akár egész Európára nézve, mivel egy NATO-tagról beszélünk.

Friedrich Merz német kancellár közben kijelentette, hogy a Taurus cirkálórakéták Ukrajnába történő szállítása „a lehetőségek körébe tartozik”. A ZDF televíziónak adott interjúban ugyanakkor nem adott részleteket sem az esetleges időpontról, sem a konkrét döntésről. A nyilatkozat azonban így is mérföldkőnek tekinthető, hiszen a korábbi kormányzat, Olaf Scholz szociáldemokrata vezetése alatt, határozottan elzárkózott a fentebb említett fegyverrendszer átadásától, mely súlyos eszkalációs lehetőséget hordoz magában.

Merz kijelentése Volodimir Zelenszkij ukrán elnök berlini látogatása után hangzott el, ami során a német kormány újabb 5 milliárd eurónyi katonai és pénzügyi támogatást ígért Ukrajnának. Bár a Taurus rakétákról konkrét bejelentés nem történt, a találkozó légköre és a támogatási csomag nyilvánvalóan hangsúlyozza Németország fokozódó elkötelezettségét az ukránok hosszú távú védelmi képességeinek megerősítése mellett.

A Taurus igazi ereje

Mint arra a The Kyiv Independent is kitért, a Taurus cirkálórakéta 500 kilométeres hatótávolságával messze túlszárnyalja az eddig Ukrajnának biztosított fegyverrendszerek többségét, ráadásul a németek nem korlátoznák a hatótávolságot. A rakéta egyik különlegessége a késleltetett robbanású robbanófej, amely lehetővé teszi a föld alatti bunkerek, megerősített célpontok megsemmisítését. A rakéta ugyan sokban hasonlít a brit-francia fejlesztésű Storm Shadow/SCALP rendszerhez, bizonyos harcászati szituációkban jelentős többletet nyújthat, ami az oroszok számára igazán rossz hír lenne.

Merz hangsúlyozta, a Taurus alkalmazásához több hónapos kiképzésre van szükség, mely Ukrajnában vagy külföldön zajlana, így a fegyvert nem tudnák rögtön bevetni. Ez önmagában jelentős kihívást jelent, különösen most, hogy az oroszok feljebb kapcsoltak, bár az ukránok legutóbb már Moszkvát is megtámadták.

Az utóbbi hónapokban a nyugati szövetségesek egyre inkább enyhítették a hosszú hatótávolságú fegyverek használatára vonatkozó korlátozásokat. Az Egyesült Államok 2024 végén zöld jelzést adott az ATACMS rakéták orosz területen történő alkalmazására is. Ez a változás új lehetőségeket nyitott Ukrajna számára, hogy hatékonyabban célozhassa meg az orosz katonai infrastruktúrát.

Merz már a kancellári hivatal átvétele előtt is jelezte, kész lenne felülvizsgálni elődje döntését a Taurus rakéták ügyében, amit most meg is tett. A CDU/CSU konzervatív szövetség vezetőjeként keményebb és határozottabb védelmi politikát képvisel, mint a szociáldemokraták. Ez nemcsak Ukrajna számára lehet jelentős előrelépés, hanem a NATO keleti szárnyának elrettentő erejét is erősítené, egyúttal magában hordozván egy orosz támadást is.