Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Tajvan nagyon rossz híreket kapott, Kína dörzsölheti a tenyerét

Komoly gondok adódtak az új tajvani sugárhajtású kiképzőgép körül, miközben a kínai haderő egyre nagyobb méreteket ölt.

Tajvan nagyon rossz híreket kapott, Kína dörzsölheti a tenyerétFotó: A tajvani légierõ Mirage 2000 típusú harci gépei repülnek formációban egy invázióellenes gyakorlatozáson az északnyugat-tajvani Hszincsuban (Hsinchu) 2023. szeptember 21-én. Három nappal korábban a tajvani hadsereg kilenc kínai hadihajót és 103 katonai repülõgépet észlelt Tajvan partjai közelében. MTI/EPA/Ritchie B. Tongo
Ázsia
Author image

Hujber Dávid

Szerkesztő

Kína és Tajvan viszonya továbbra sem tekinthető ideálisnak, és a tajvaniak attól tartanak, hogy a kínai hadsereg inváziót indíthat ellenük. Emiatt szintén nagy fegyverkezésbe kezdtek, és igyekezték kihasználni az USA támogatását. Most, hogy már nem Joe Biden az elnök, változhat a helyzet, különösen azok után, hogy Donald Trump dühös Tajvanra a chipgyártás miatt.

Mindeközben rossz híreket kapott a tajvani kormány, mivel kiderült, hogy az egyik saját fejlesztésű gépük egy hajtóművel kapcsolatos meghibásodás miatt lezuhant. Az AT-5, amit levegő-levegő és levegő-föld harci kiképzésre is használnak, évtizedek óta Tajvan első hazai gyártású gépe.

A személyzet még időben katapultált, ugyanakkor az incidens miatt visszaeshet a gép körüli program, ami pedig csak Kínát erősítheti. A repülőgépet 2,1 milliárd dollárból fejlesztették ki, aminek első tesztrepülésére 5 évvel ezelőtt került sor.

A CNA a tajvani légierőre hivatkozva írja azt, hogy a gép a sziget keleti partján fekvő Taitungban lévő Chihhang légibázisról szállt fel, majd azt követően mindkét hajtóművének meghibásodását jelentették.

Ez az első ilyen incidens azóta, hogy a gépeket 2021-ben elkezdték átadni a légierőnek. 2026-ig 66 AT-5 átvételét tervezik, hogy azokkal leváltsák az elöregedett AT-3-asokat és az USA-ban gyártott F-5-ösöket, amikkel az elmúlt években sok gond akadt. Tajvan fegyvereit nagyrészt az USA biztosítja, de a kormány prioritásként kezeli a hazai védelmi ipar fejlesztését.