Ennek oka, hogy már nemcsak az IT-szektorban, hanem más ágazatokban is nagy számban foglalkoztatnak digitális szakembereket, de a hazai oktatási rendszer képtelen lekövetni ezt a fajta igényt.
A 2010-es években körülbelül 22 ezer szakember hiányzott az informatikai ágazatban, ám ez a szám mostanra megduplázódott: egy friss kutatás szerint egy-két éven belül 44 ezer informatikusnak lenne hely a hazai munkaerőpiacon.
Both Vilmos, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) elnöki tanácsadója hozzátette, ennek oka, hogy már nemcsak az IT-szektorban, hanem más ágazatokban is nagy számban foglalkoztatnak digitális szakembereket, de a hazai oktatási rendszer képtelen lekövetni ezt a fajta igényt.
Kifejtette, hogy a piaci szereplők többsége nagyon felkészült informatikai mérnököt keres, de az egyszerűbb informatikai munkakörökben, a rendszergazdák, a programozók és a tesztelők szintjén is azonosítható a hiány – számolt be az Infostart.
NE HAGYD KI
Véleménye szerint több probléma is fennáll ennek kapcsán:
- például az, hogy változásra lenne szükség az oktatást illetően,
- nagyon kevés a szaktanár,
- nem jelentkeznek elegen az ehhez kapcsolódó szakokra,
- nagyon magas a lemorzsolódás,
- a képzést elvégzők inkább a jobb jövedelmet biztosító informatikai állásokban helyezkednek el, mint hogy tanítsanak,
- a magasabb, vonzóbb külföldi jövedelem sokakat virtuális kivándorlásra csábít.
„Mi lapátoljuk a szenet a gőzgépbe, de valahogy nem haladunk gyorsabban, mert folyamatosan szivárog el a magyar szakemberek jelentős hányada”
– fogalmazott Both Vilmos, aki szerint egyedül abban lehet bízni, hogy a külföldi cégeknek/külföldön dolgozó informatikusok hazatérnek, ha a magyarországi bérek is igazodnak a nemzetközi szinthez.