Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Súlyos a helyzet: a britek már egy esetleges háborúra készülnek, figyelik az oroszokat

Súlyos a helyzet: a britek már egy esetleges háborúra készülnek, figyelik az oroszokat

Súlyos a helyzet: a britek már egy esetleges háborúra készülnek, figyelik az oroszokat
Vlagyimir Putyin orosz elnök videóüzenetét veszik fel a Bajkonuri űrrepülőtér fennállásának 70. évfordulója alkalmából tartandó ünnepségre a moszkvai elnöki hivatalban 2025. június 2-án. A kazah sztyeppén létesített űrközpontot és az azt kiszolgáló, jelenleg mintegy 40 ezer lélekszámú várost 1955-ben alapította a szovjet vezetés. A kelet-nyugati irányban 90 kilométer, észak-déli irányban 85 kilométer átmérőjű, ellipszis alakú területet Oroszország legalább 2050-ig bérli. MTI/AP/Szputnyik/Orosz elnöki hivatal/Gavriil Grigorov

Az Egyesült Királyság erősen tartanak attól, hogy Oroszország kiszélesítheti a háborúját Európában, ami miatt drasztikus lépésekre készülnek.

Az Egyesült Királyság új stratégiai védelmi áttekintése (SDR) egyértelművé teszi, „a hagyományos államközi konfliktus visszatért Európába.” Keir Starmer miniszterelnök szerint eljött az idő, hogy az ország hadviselésre kész állapotba kerüljön, ugyanakkor míg a cél ambiciózusnak mondható, a költségvetési tervek visszafogottsága komoly vitákat szít a kormányon belül és azon kívül is.

A hétfőn bemutatott SDR több mint 60 intézkedést javasol a védelem megerősítésére, beleértve a tengeralattjáró-program bővítését, mely várhatóan 30 000 új munkahelyet teremt. Emellett 1,5 milliárd fontot fordítanának technológiai fejlesztésekre, hogy gyorsabb döntéshozatal legyen lehetséges a harctéren, és a Királyi Haditengerészetet is átalakítanák egy „hibrid erővé” drónokkal, hajókkal, tengeralattjárókkal és repülőgépekkel kiegészülve.

A dokumentum szerint az Egyesült Királyságnak szorosabban kellene együttműködnie NATO-szövetségeseivel, egy úgynevezett „NATO-első” megközelítést követve. Mindezt azonban gyengíti, hogy Starmer nem kötelezte el magát határozottan a védelmi költségvetés növelése mellett, bár 2027-re ígéretet tett a GDP 2,5 százalékának megfelelő védelmi kiadására, míg a 3 százalékos célkitűzés gazdasági feltételekhez köti.

Nagy a vita a parlamentben

Ez az óvatosság aggodalmat keltett a parlamenti képviselők és védelmi szakértők körében, főként annak fényében, hogy az SDR szerint Oroszország jelentős veszélyt jelent Európára. Az elemzés hangsúlyozza, Oroszország kész katonai erőt alkalmazni, civileket veszélyeztetni, és nukleáris fenyegetéssel élni céljai elérése érdekében.

Starmer a jelentés bemutatása előtt a glasgow-i Govan hajógyárat látogatta meg, ahol arról is beszélt, hogy az egész nemzetnek egységben kell mozgósítania magát. A felülvizsgálat szövege is „egész társadalmat érintő” megközelítést szorgalmaz, beleértve a tartalékos erők és a hadiipar aktiválására vonatkozó jogszabályi felhatalmazást is, ami rengeteg embert jelent.

A védelmi miniszter, John Healey külön ígéretet tett arra, hogy 2034-re a brit hadsereg 76 000 hivatásos katonával fog rendelkezni – írja a Politico. A kormány igyekszik minden lépését úgy bemutatni, mint amely nemcsak a biztonságot szolgálja, hanem gazdasági növekedést is eredményez, különösen új munkahelyek teremtésén keresztül.

Ugyanakkor Starmer nehéz helyzetbe került, mert miközben a védelmi kiadások emelését a gazdaság fellendítésének eszközeként próbálja kommunikálni, terveit a pénzügyminisztérium és Rachel Reeves kancellár szigorú keretei korlátozzák.