Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,59 Ft
Euró
392,27 Ft
Font
457,47 Ft
Bitcoin
64,882 $

Soha nem voltak még annyira forróak az óceánok, mint 2020-ban

A klímaváltozásból származó többlethő következtében közel 20 szextillió joule energiát emésztettek fel a tengerek és az óceánok világszerte.

Greenbox

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A számszerűsítve 20,000,000,000,000,000,000,000 joule energia akkora, mintha egymás után 10 Hirosimában bevetett atombombát dobnánk le a Földre másodpercenként egy teljes éven keresztül.

Az óceánok az üvegházhatású gázok által az atmoszféra alatt tartott napenergia több mint 90 százalékát nyelték el. Az 1990-es évek óta bár egyenletesen növekedett a tengerek átlaghőmérséklete, 2020-ra kirívóan felgyorsult a felmelegedés tempója – írta az ABC. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Szakemberek szerint ennél nem is lehetne tökéletesebb bizonyítékot mutatni a klímaváltozás kapcsán, hiszen a nyers adatokat és a tényeket nehéz megkérdőjelezni bárkinek is.

Korábban kiderült, hogy 2020 ugyanannyira forró évnek bizonyult, mint 2016, amiben az óceánok túlhevülése is kulcsszerepet játszott, ugyanis minél melegebb az egyes szárazföldeket körülölelő víztömeg hőmérséklete, annál forróbb a környéken uralkodó éghajlat.

A klímakutatók figyelmeztettek, hogy már most annyi hő keletkezik a trópusi és szubtrópusi égövekben, hogy hatásukra felszaporodhatnak a monszunok és a trópusi ciklonok, az elkövetkező évtizedekben pedig arra lehet számítani, hogy ezek a környezeti tényezők befolyásolhatják majd a mindennapi időjárást.

Az ausztráliai Nagy-korallzátony szintén a kihalás szélére került, ugyanis a forróság miatt nem jut elegendő oxigénhez, ezért a benne található ökoszisztéma lassan, de biztosan összeomolhat, elpusztítva ezzel egyedi tengeri állat- és növényfajok ezreit.