Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,01 Ft
Euró
393,46 Ft
Font
460,59 Ft
Bitcoin
69,839 $

Cenzúrázott Hongkongban egy Simpson család részt a Disney, mert kényes utalást tett Kínára

Kína cenzúrája egyre több helyre ér el, a társadalmi igazságosságért papíron harcoló vállalatok pedig készségesen hajlandók a szólásszabadságot korlátozni, ha a kínai piac a tét.

Fotó: Flickr/Itemon
Ázsia

Nagy Noel

Szerkesztő

A Disney sem különb ettől, amely a Simpson család egyik 2005-ben leadott részét cenzúrázta Hongkongban, amiért az utalást tett a 1989-ban történt véres Tiananmen téri mészárlásra – írja a Hong Kong Free Press.

A tizenhatodik évad tizenkettedik része látványos eltűnt Hongkongban a közelmúltban beindított Disney+ platformról, miközben a 11. és 13. részek fent vannak. Ennek viszont mint kiderült, alapos oka van. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

A betiltott tizenkettedik részben Homer SImpsonék Kínába utaznak, ahol meglátogatják a korábbi véres diktátor, az egyes becslések szerint 80 millió ember haláláért is felelős Mao Ce-Tung mumifikálódott testét.

Az epizódban utalnak a nemzetközi sajtóban elhíresült tankfotóra is, amelyen egy diáktüntető épp egy kínai tank előtt áll. Még egy viccet is elrejtettek a részben, egy tábla formájában, amelyre ki van írva: „Tiananmen tér, ahol 1989-ben nem történt semmi”.

A Tinanmen téri mészárlás még 1989. június 4-én történt, amikor a kínai Népi Felszabadító Hadsereget bevetették Pekingben az akkor már hónapok óta tüntető diákok ellen. A hadsereg mészárlásba kezdett és több száz, de talán több ezer diákot kivégeztek a helyszínen.

A mészárlásról való bármilyen nemű diskurzus tabutémának számít Kínában, minden egyes évben letartóztatnak embereket, mert megemlékeznek erről. Peking – sok más témához, például Hszincsianghoz hasonlóan – meglehetősen hisztérikusan szokott reagálni, amikor ez a téma szóba került.

Kína bármit cenzúrázni szokott, amely kellemetlen fényt vet az országra, de mindenekelőtt a kommunista állampártra. A világ óriáscégeit pedig a saját profitéhségükkel tartják sakkban: aki bárhogy is kritizálja az állampártot, az bukja a 1.5 milliárd fogyasztóval rendelkező kínai piacot.