Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,31 Ft
Euró
393,26 Ft
Font
457,48 Ft
Bitcoin
66,775 $

Semmit sem ér a másfél méteres távolság sportolás közben

Legyen szó futásról, kerékpározásról vagy más szabadidős tevékenységekről, a beteg sportoló akár 5-10 méterre is szétszórhatja a koronavírus fertőző részecskéit.

Fotó: Unsplash
Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A magyar kerékpárosklub szóvivője az Index hírportálnak adott interjújában arról beszélt, biciklivel a legegyszerűbb betartani a másfél méteres védőtávolságot, egyúttal arra buzdított mindenkit, hogy sportolás közben is viseljenek maszkot.

Dr. Fényes Márta tüdőgyógyász szerint a maszkviselés minden esetben az egyik legfontosabb módja annak, hogy megakadályozzuk a fertőzés továbbterjedését: Soron kívül A DK jelezte, nem kérnek Magyar Péter Fideszhez közeli politikájából

„Mindamellett, hogy hagyományosan a szabadtéri testmozgás természetesen egészséges és javasolt, el kell mondanom azt is, hogy a világjárvány idején óvatosnak kell lenni, hiszen egy lihegő sportoló, aki, mondjuk, fertőző, nagy távolságra szórja szét a vírust. Csak megerősíteni tudom, hogy pandémia idején, forszírozott légzéssel, maszk nélkül akár 5-10 méter távolságra is eljuthat a kifújt levegő és vele az, ami benne van, adott esetben nemcsak a covid, hanem bármilyen egyéb vírus is.”

Mivel sportolás közben megnő a légzésszám, a légzéstérfogat és az áramlási sebesség, ez azt jelenti, hogy a nyugalmi helyzetben meghatározott 1,5 méter védőtávolság már nem elég, valójában 5-10 méterre lenne szükség.

Az egymás után történő konvoj-kerékpározás és konvojfutás rendkívül veszélyes, ugyanis a létrejövő légörvényben többen is súlyosan megfertőződhetnek.

Pulmonológiai és sportfolyóiratok egyaránt foglalkoznak ezzel a kérdéssel, és mindegyik tanulmányban hasonló következtetésekre jutottak. Dr. Fényes Márta elmondta, a szálló por szintén megnehezíti a kerékpározók és futók dolgát a szennyezettebb levegővel rendelkező városokban.

„Mindannyian tapasztalhatjuk, hogy amikor a városban régóta nem esett az eső, rengeteg por rakódik le a járdákon és az utakon, amit a járművek folyamatosan felkavarnak. Gondoljunk csak bele, hogy napsütésben, oldalfényben szabad szemmel is micsoda porfelhő figyelhető meg egy-egy jármű elhaladásakor. Na most, ilyen porban biciklizni szerintem nem igazán okos dolog. Ez egy túlhajszolt egészségtudatos ötlet, ami valójában egyáltalán nem tesz jót, hiszen szennyezett levegő belégzésével jár. Mindennek nevezhető ez, csak egészségesnek nem, ezért a belvárosi kerékpárutak forszírozott építését is károsnak gondolom.”

Szentkirályi Alexandra szerint a BKK-BKV csoport munkatársainak is járna országbérlet

Noha arról nem tett említést, hogy programja része lenne a téma, azt mondja, "nem helyes, hogy Budapest főpolgármestere nemtörődömség miatt elfeledkezne 15 ezer emberről".