Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,76 Ft
Euró
393,54 Ft
Font
458,24 Ft
Bitcoin
64,628 $

Emiatt esik egyre többször saras eső Magyarországon

Hat magyar kutató közös tanulmányából kiderült, hazánkat évente akár 10-12-szer is elérik a szaharai porral telített légtömegek.

Fotó: Unsplash
Belföld

Takács Petra

Szerkesztő

Varga György, az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földrajztudományi Intézetének munkatársa szerint a jelenség nem számít újdonságnak a Kárpát-medencében, mivel a nyolcvanas évektől kezdve több mint 200 szaharai porviharos eseményt dokumentáltak.

Alapvetően természetes folyamatnak számít, a Szahara körülbelül 5 millió évvel ezelőtt kezdett kialakulni, azóta pedig messzire viszik a területről származó port a szelek, amelyet a Pireneusok és az Alpok gleccsereinek porrétegei is bizonyítanak. Soron kívül Végre rájöttek a tudósok, honnan származhat a Föld körül keringő „minihold”

Jelenleg az elfújt por mennyisége évente meghaladja az 1 milliárd tonnát, a kutatás pedig arra is kitér, hogy az elmúlt 10 évben több lett a sivatagi por Európában, amely Magyarországot is érinti, évente akár 10-12-szer is elérik hazánkat a szaharai porral telített légtömegek, amelyről az RTL.hu is beszámolt.

A kutatók szerint az éghajlatváltozás az utóbbi 10-15 évben vált számottevővé, amelynek egyik következménye, hogy az utóbbi években gyakoribbá és intenzívebbé váltak a „szaharai porkimosáshoz köthető események”, vagyis a saras esők – derül ki a Napi.hu cikkéből.

Úgy vélik, a mérsékelt övi ciklontevékenységért felelős magas légköri mozgások fokozódása a sarkok melegedése miatt következett be, így az Európába port szállító időjárási helyzetek is egyre gyakoribbak és még tovább tartanak.