Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,00 Ft
Euró
395,05 Ft
Font
461,33 Ft
Bitcoin
64,875 $

Román kikötő jelentheti a megoldást az akadozó élelmiszerimportra

Az orosz-ukrán háború miatt komoly probléma ütötte fel a fejét: az ukrán gabona ugyanis nem jut ki az országból, ám egy román kikötő megoldhatja a problémát.

Fotó: Twenty20
Európa

Borbély Fanni

Szerkesztő

Mivel az oroszok blokád alatt tartják az ukrán kikötőket, Ukrajna pedig a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre, igen komoly problémát jelent az ott rekedt gabona a globális élelmiszer-ellátás szempontjából.

Habár vasúton még meg lehetne oldani a szállítást, az a probléma, hogy már most is közel 5000 olyan vasúti kocsi rostokol a lengyel határon, melyek ukrán gabonát szállítanak, ám a kapacitáshiány miatt mindössze 350-et tudnak beengedni az országba. Soron kívül Nem kizárt, hogy ismételten benzinárstop kerül bevezetésre

Annak érdekében pedig, hogy ennél több áru már ne halmozódjon fel Ukrajnában, mintegy 20 millió tonna gabonát kellene elszállítani az országból. Az ESM szerint erre a problémára jelenthet megoldást a román konstancai kikötő, ahová uszályokkal, kamionokkal és vasúton is szállítják az ukrán gabonát, onnan pedig a nemzetközi piacra küldik.

A konstancai kikötőből a háború kezdete óta mintegy 240 ezer tonna ukrán gabonát tudtak eljuttatni a célországokba, ez azonban messze elmarad a gabonahiányban szenvedő országok szükségleteitől. A kikötőben napi szinten átlagosan 70 ezer tonna gabona feldolgozására van kapacitás, valamint 10 vasúti kocsit lehet kirakodni óránként.

Az uniós forrásokból már megkezdték a kikötő fejlesztését, mindezt annak érdekében, hogy növeljék a kapacitást, s képesek legyenek fogadni a nagy mennyiségű, Ukrajnából érkező árut is, ezzel pedig mérsékelhetik a szinte teljes mértékben az ukrán importtól függő közel-keleti és afrikai országokban kialakult élelmiszerhiányt.

„Az ukrajnai gabonasilók jelenleg tele vannak, miközben világszerte 44 millió ember fog éhezni. Meg kell nyitnunk a kikötőket, hogy az élelmiszert ki lehessen vinni Ukrajnából, és be is lehessen hozni az országba. Százmilliók függenek attól az élelmiszertől, mely ezeken a kikötőkön keresztül érkezik” – fogalmazott David Beasley, a Világélelmezési Program (WFP) vezetője.