Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,76 Ft
Euró
395,49 Ft
Font
462,62 Ft
Bitcoin
70,718 $

Vírusos hasmenésbe halt bele négy rohingya menekült egy bangladesi táborban

A bangladesi hatóságok szerint sikerült elkeríteniük a járványt, amely négy menekült mellett 1500 továbbit, azaz a bhashan chari táborban élő rohingyák 10%-át megfertőzte.

Illusztráció Forrás: MTI/EPA/Monirul Alam
Külföld

Takács Petra

Szerkesztő

A bangladesi hatóságok szerint elkülönítettek egy, a rohingya menekültek között terjedő vírusos hasmenés-járványt, amely 1500 embert fertőzött és négyet ölt meg. Az eset az ENSZ és emberi jogi szervezetek aggodalmát is kiváltotta, akik kritizálták, hogy a menekülteket, szám szerint 18000-et az alacsony fekvésű Bhashar Chan-szigetre telepítették az ország mellett.

Az Al Jazeera beszámolója szerint sokak nem szabad akaratukból mentek oda és a szigeten, melyet gyakran érnek ciklonok, még rosszabb körülmények között tartják őket, mint addig. Soron kívül Hajdú Péter: sajnálom, hogy Varga Judit magánéletéből szappanopera lett

A hatóságok szerint június elején, pont az első hevesebb monszun után tört ki a járvány, két hét alatt legalább négyen meghaltak benne. A sziget egyetlen, összesen húsz ággyal felszerelt klinikájának orvosa az AFP-nek elmondta, legalább 1550 ember – azaz a szigeten lévő menekültek tizede – fertőződött meg és kb. 600 ember szorult kórházi ellátásra.

A körzet egészségügyi vezetője szerint víztisztító tabletták és szájon át beadható hidratációs oldatok gyors kiosztásával sikerült elhatárolni a járványt, az Al Jazeera azonban idéz egy, a hírügynökségnek nyilatkozó menekültet, aki arra panaszkodott, a kórházban hároméves kisfiának szimplán sóoldatot adtak be, majd hazaküldték.

Az ENSZ és az Amnesty International is bírálta Bangladest, amiért túl gyorsan, sokszor kényszerrel akarják a menekülteket áttelepíteni a szigetre, bár mindkét szervezet szerint ez a megfelelő megoldás, nem szabad azelőtt átszállítani oda a rohingyákat, hogy a megfelelő infrastruktúrát kiépítik ott.

A helyi kormány tagadta a kényszertelepítés vádjait és jelezték, sokkal jobbak a körülmények a szigeten, mint az ország szárazföldi területein, ahol 850 ezer rohingya zsúfolódik a táborokban. A terv az, hogy a 2017-ben kezdődött mianmari népirtás elől menekülők közül százezer embert költöztetnek Bhashan Charra.