Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,11 Ft
Euró
393,73 Ft
Font
461,02 Ft
Bitcoin
70,074 $

Rengeteg rabot engednek szabadon Mianmarban – de nem a kormányellenes tüntetők közül

A mianmari hatóságok összesen 23184 rabot engedtek szabadon szombaton az újévi amnesztia részeként, mondta el a büntetésvégrehajtási minisztérium szóvivője, azonban ezek között nem sokan lesznek a február 1-je óta letartóztatott tüntetők közül.

A mianmari katonai hatalomátvétel ellen tiltakoznak tüntetők Mandalajban 2021. április 17-én. Mianmarban rendszeresek a tüntetések azóta, hogy a hadsereg február első napján, az új parlament megalakulása előtt pár órával átvette a hatalmat, és letartóztatta az országot vezető politikusokat, köztük a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít és Vin Mjin államfőt. A rendfenntartók és a tüntetők közötti összecsapásokban eddig több mint 726-an életüket vesztették és több száz embert letartóztattak. MTI/EPA
Külföld

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Mianmarban szombaton kezdődött meg a helyi hagyományok szerint az új év, amely egyúttal egy ötnapos ünnep utolsó napja is, melyet sokan buddhista templomok látogatásával és az utcákon való bulizással töltöttek.

A demokráciáért tüntetők az ünnepségek törlésére szólítottak fel annak érdekében, hogy az emberek inkább az Aung Szan Szú Kji megválasztott miniszterelnök kormányának hadsereg által való elüldözése elleni tiltakozásra koncentráljanak.

Szú Kji egyike azon 3141 embernek, akiket az AAPP nevű aktivistacsoport szerint a puccsal kapcsolatban letartóztattak, írja a CNN. A Reuters kérdezett rá arra, hogy közülük bárkit is szabadon engednek majd az újévi amnesztia alkalmával, Kjau Tun Ú büntetésvégrehajtásért felelős miniszter elmondta, nincsen részletes listája a szabadon engedettekről.

Míg a hadsereg ezreket enged szabadon, az AAPP szerint 832 ember ellen adtak ki letartóztatási parancsot, közülük kétszázan – több celeb, színész és énekes, akik felszólaltak a puccs ellen – a fegyveres erők ellen való uszítás vádjával néznek szembe.

Mianmarban a februári puccs óta tart a válság, a kormányellenes tüntetők napi szinten vonulnak utcára, hogy tiltakozzanak, amire a biztonsági erők gyakran erőszakkal reagálnak, az AAPP legújabb számai szerint 728-an vesztették emiatt életüket eddig.

Pénteken politikai vezetők, többek között az elüldözött kormány tagjai megalapították a Nemzeti Egységkormányt, melyben Szú Kji, a tüntetések vezetői és az etnikai kisebbségek vezetői is helyet kaptak. Ez a kormány kikiáltotta magát legitim politikai hatóságnak és a nemzetközi közösség elismerését kérte.

A hadsereg erre nem reagált, de korábban már jelezték, hogy két éven belül új választást fognak tartani, aki pedig azon nyer, annak át fogják adni a hatalmat.