Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,01 Ft
Euró
392,88 Ft
Font
457,06 Ft
Bitcoin
66,998 $

Rendkívül sűrű exobolygóra bukkantak a csillagászok

Asztronómusok olyan Naprendszeren kívüli planétára bukkantak, ami 150 fényévre van a Földtől, a felépítése alapján pedig jóval sűrűbb lehet, mint azt korábban lehetségesnek gondolták.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Asztronómusok olyan Naprendszeren kívüli planétára bukkantak, ami 150 fényévre van a Földtől, a felépítése alapján pedig jóval sűrűbb lehet, mint azt korábban lehetségesnek gondolták.

Az új felfedezéssel nem elképzelhetetlen, hogy szükséges lesz átgondolniuk a csillagászoknak a bolygók kialakulásáról alkotott előzetes teóriáikat. A K2-25b nevű exobolygó egy – a galaxisunk leggyakoribb csillagtípusának tartott – fiatal vörös törpe körül kering a Melotte 25 nyílthalmazban, ismertebb nevén a Bika csillagképben. Soron kívül Jelentős bővítés előtt állhat a Samsung gödi akkumulátorgyára

Az égitest mindössze 3,5 földi nap alatt kerüli meg az anyacsillagot, ennek ellenére a tudósok bebizonyították, hogy a Neptunusznál alig kisebb, négyszeres Föld-átmérővel rendelkező planéta sűrűsége 25-szöröse a kék bolygóénak – mindezt eddig lehetetlennek tartották.

A hagyományos elméletek szerint az óriásbolygók először egy 5-10-szeres jeges kőzetmaggá formálódnak, ezután egymásnak ütközve finom por- és gázréteget alakítanak ki a felszínen, és Jupiter nagyságúvá nőnek.

A K2-25b azonban eltérően viselkedhetett, legalábbis Gudmundur Stefansson megfigyelései alapján, aki a Princeton Egyetem PhD hallgatója, egyben a The Astronomical Journal tudományos lapban megjelent publikáció főszerzője:

„A bolygó túlságosan sűrű a többi fiatal, Neptunusz méretű planétákhoz viszonyítva, melyek szintén az anyacsillaghoz közel keringenek. A K2-25b-n végzett mérések után arra következtethetünk, hogy kőzetekben vagy vízben gazdag magja, és nagyon vékony köpenye lehet.”

Az exobolygó különös tulajdonságát egy közönséges fénydiffúzorral felszerelt rendkívül érzékeny távcsővel állapították meg. A diffúzor segítségével a távoli csillagokból érkező fénysugarakat szélesebb pixelspektrumon lehet megvizsgálni, ezáltal pontosabb és részletesebb képet tudnak alkotni az egyes objektumokról.

Még egyszerűbben fogalmazva a diffúzor használatával még a kisebb átmérőjű teleszkópokkal is precíz méréseket lehet végezni, amiket ellenkező esetben csak óriási obszervatóriumokban tudnának megvalósítani.

Ne hagyd ki:

https://liner.hu/egy-lusta-fekete-lyuk-miatt-csak-ugy-ontja-magabol-az-uj-csillagokat-ez-a-galaxishalmaz/

Így nullázta le az Arsenal a Chelsea-t a londoni derbin (videó)

A vártnál is simábban hozta az Arsenal a Chelsea elleni londoni derbin, szinte momentuma nem volt a vendégeknek.