Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,15 Ft
Euró
392,89 Ft
Font
457,15 Ft
Bitcoin
66,757 $

„Radarvadász csúcsrakétákat” kapott titokban Ukrajna, fájhat a feje az oroszoknak

Az Egyesült Államok nyíltan is jelentős támogatást nyújt Ukrajnának a honvédelemhez, egyebek mellett HIMARS magas mobilitású rakéta-sorozatvetővel.

A másnaptól hadrendbe álló medinai háromdimenziós NATO-radar 2015. július 14-én, az ünnepélyes átadás napján. Az új radarkomplexummal teljessé válik a magyar légtérellenõrzés. MTI Fotó: Kiss Dániel
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

A Business Insider azonban arról számolt be, hogy az amerikaiak titokban is szállítottak egy csúcsfegyvert az ukránoknak: AGM-88 HARM típusú, nagy sebességű radarelhárító rakétákat, amely kifejezetten hatékony gyilkosa a radarrendszereknek.

Az oroszok ettől kétszer is meg fogják gondolni, mielőtt beindítják a radarjaikat, ráadásul ez minimum ideiglenesen jelentős harci hátrányt idézhet elő Moszkva szempontjából, mert így nehezebben fogják tudni beazonosítani az ukrán helikoptereket, vadászgépeket és nehéztüzérségi fegyvereket. Soron kívül Jelentős bővítés előtt állhat a Samsung gödi akkumulátorgyára

Az első beszámolók még augusztus elején érkeztek arról, hogy az ukránok AGM-88-as radarelhárítókat használhattak, miután orosz bloggerek a rakéta maradványait fedezték fel egy olyan helyszínen, ahol az ukránok egy orosz légvédelmi rendszert lőttek ki.

A Pentagon nem sokkal később elismerte, hogy valóban szállítottak a radarvadászból az ukránoknak, Colin Kahl azt is megerősítette, hogy ezeket repülőkről lehet kilőni. Az amerikai külügy azonban nem árulta el, hogy mennyi rakétát adtak az ukránoknak.

A HARM egy nagyon erős, ám nem vadonatúj fegyver, még 1983-ban mutatták be először a mintegy 360 kilogramm súlyú, 50 kilométeres hatótávval rendelkező, 686 m/s sebességre képes radarvadászt.

Az amerikai légierő nagy hasznát vette a különböző háborúk során, az aktuális ellenség számtalan légvédelmi állását sikerült ezzel semlegesíteni. Az AGM-88-at már egyebek mellett Líbiában, Irakban és Jugoszláviában is bevetették, jelenleg 15 ország használja.

Júniustól hét kínai város lesz elérhető közvetlen légijárattal Budapestről

A külgazdasági és külügyminiszter elmondta, hogy új közvetlen légi összeköttetés jön létre a két ország között.