Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Elbontanak egy atombunkert Budapesten, de egyelőre nem nagyon hagyja magát

Elbontanak egy atombunkert Budapesten, de egyelőre nem nagyon hagyja magát

Elbontanak egy atombunkert Budapesten, de egyelőre nem nagyon hagyja magát
Fotó: Unsplash/Miguel Alcântara

Különleges technológiával bontják a Magyar Rádió egykori atombunkerét a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának építése miatt.

A Palotanegyed szívében zajló nagyszabású építkezés egyik legösszetettebb feladatának bizonyul a Magyar Rádió egykori atombunkerének lebontása, amelyet 1952-ben Rákosi Mátyás utasítására építettek fel az esetleges atomtámadások elleni védekezés jegyében. A három-négy méter vastag falakkal rendelkező, 400 négyzetméteres alapterületű, háromszintes létesítmény elbontása rendkívüli műszaki kihívást jelent a kivitelezők számára.

Az Építési és Közlekedési Minisztérium beszámolója alapján a műemlékvédelem alatt álló Eszterházy- és Károlyi-palota közvetlen szomszédságában található bunker bontásánál kiemelt szempont a környező épületek védelme és a lakosság nyugalmának megőrzése. A szakemberek a betonvágás és hidraulikus bontóeszközök kombinációját alkalmazzák, amely bár időigényes és aprólékos munkát igényel, mégis ez bizonyult a legmegfelelőbb megoldásnak a belvárosi környezetben.

A hasonló létesítmények bontásánál általában alkalmazott mikrorobbantásos technológia ezúttal nem jöhetett szóba a környező műemlék épületek közelsége miatt, így a munkagépek centiméteres pontossággal haladnak előre a masszív vasbeton szerkezet lebontásában. A bunker anyagösszetételének előzetes vizsgálata során megállapították, hogy a beton nem tartalmaz veszélyes anyagokat, az azbesztmentesítést pedig már korábban elvégezték.

A bontási munkálatok során várhatóan 2700 köbméter törmelék keletkezik, amelynek szinte teljes mennyiségét újrahasznosítják. A törmelék elszállítása előre meghatározott menetrend szerint zajlik, szigorú por- és zajcsökkentési előírások betartása mellett, törekedve arra, hogy a környéken élők minél kevesebb kellemetlenséget tapasztaljanak a munkálatok során.