Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,61 Ft
Euró
394,61 Ft
Font
457,53 Ft
Bitcoin
66,457 $

Osztódásra képes gyémántrészecskéket hoztak létre

Mérnökök egy speciális módszerrel olyan gyémántkolloid oldatot készítettek, amivel megkönnyíthetik a jövőben a rendkívül érzékeny és körülményes gyártásukról híres fotonikus készülékek előállítását.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Mérnökök egy speciális módszerrel olyan gyémántkolloid oldatot készítettek, amivel megkönnyíthetik a jövőben a rendkívül érzékeny és körülményes gyártásukról híres fotonikus készülékek előállítását.

A kolloidok lényegében folyadékban lévő részecskék keverékei, a közönséges oldatokhoz képest azonban nem oldódnak fel teljesen, hanem két különböző fázisban maradnak. Egyes esetekben a kolloidokat különböző kristályformák kialakítására ösztönözhetik, ezzel az eljárással akár optikai eszközöket is készíthetnek. Soron kívül Közleményt adott ki a Nemzetgazdasági Minisztérium, ennyivel csökkenhet a benzinár

A kolloidok minden egyes részecskéje DNS-sel van egymáshoz kapcsolva. Miközben a folyadékban úszkálnak, a DNS különleges módon tartja össze a szerkezet minden egyes részét. A DNS és a részecske kapcsolódási helyétől függően kolloid kockákat, fonalakat és piramisokat lehet megalkotni, a gyémánt alak azonban eléggé problémás.

A legfőbb gond az, hogy a gyémánt formában a részecskék lépcsőzetes tájolásúak, viszont nem szelektívek, ezzel szemben a DNS-ek csupán oda csatlakoznak, amit éppen találnak.

A New York-i Egyetem, a CNRS és a Sungkyunkwan Egyetem tudósai a Nature tudományos lapban megjelent tanulmányban arról számoltak be, hogy rájöttek, miként lehet megoldani a gyémánt alak problémakörét. A trükk lényege, hogy a piramis formával kell kezdeni a szerkezet felépítését, amelyek képesek arra, hogy lépcsőzetes módon gyémántokká alakuljanak.

Ezek a kolloid kristályok még akkor is stabilak maradnak, ha a folyékony fázis felszárad, ami létfontosságú tulajdonságnak bizonyulhat a fotonikus készülékek technológiájának területén.

De mi ebben a nagy felfedezés? Nos, az előbb említett fotonikus eszközöknél és számítógépeknél elektronok helyett fényt alkalmaznak az áramkörök finomhangolásában, a kolloid gyémántok pedig tökéletesek optikai hullámvezetők, szűrők és lézerrezonátorok legyártásához.

Azzal, hogy valójában saját maguktól osztódnak, illetve képesek önmagukat előállítani, könnyebben lehet őket tömeggyártani, ezáltal felgyorsíthatják a fotonikus módszerek jövőbeni fejlődését.

A Gazprom lehet a Ferencváros főszponzora, a külügyminisztérium is megszólalt az ügyben

A szakértő szerint főszponzorként évi több milliárd forintot hozhatna a Ferencvárosnak az orosz gázóriás.

Öt emberrel végeztek egy oklahomai házban, köztük két gyerekkel

Újabb tragédia történt az Egyesült Államokban, ezúttal Oklahoma államban, ahol öt ember holttestére bukkantak egy házban, köztük két gyerekkel.