Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,48 Ft
Euró
393,25 Ft
Font
457,36 Ft
Bitcoin
66,749 $

Őshüllőtől származó hatalmas tojást találtak az Antarktiszon

A majdnem egy évtizede felfedezett különös fosszíliát nemrég sikerült azonosítaniuk a paleontológusoknak.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A majdnem egy évtizede felfedezett különös fosszíliát nemrég sikerült azonosítaniuk a paleontológusoknak.

A Texasban található Austini Egyetem kutatói bebizonyították, hogy az óriási objektum lényegében egy lágyhéjú tojás, amelyet egy ősi vízi hüllőféle rakhatott le az akkori tenger fenekére – számolt be róla a Nature tudományos lap. Soron kívül Berepedezett a Keleti pályaudvar utascentrumának üvegfödéme, körbe kellett keríteni

A 2011-ben fellelt kövület hosszú éveken keresztül a Chilei Nemzeti Természeti Múzeum hátsó szobáiban porosodott. Alakja egy összenyomott amerikaifutball-labdára hasonlít, hossza 27,9 centiméter, szélessége pedig 17,8 centiméter.

A geológusok úgy gondolják, hogy a bemélyedések valójában repedések, amelyeken az újonnan kikelt őshüllő távozhatott a tojásból. A mikroszkóp alatt elvégzett vizsgálatok során szintén megerősítették ezt a hipotézisüket, ugyanis apró hártyák és membránok nyomaira bukkantak a kőzeten.

Íme a hatalmas megkövesedett tojás Forrás Legendre et al

Nem csupán egy egyszerű őskori tojásról van azonban szó. Feltehetően egy moszaszaurusztól származhat, melyek a dinoszauruszokkal együtt dominálták a kréta kori Földet. Az akkoriban a tápláléklánc csúcsán elhelyezkedő gigantikus vízi élőlények egyik egyedének tojása a második legnagyobb tojás, amit valaha találtak.

A tanulmány vezető szerzője, Lucas Legendre szerint a kövület egy dinó nagyságú állat maradványa lehet:

„Hasonló a gyíkok és kígyók által rakott tojásokhoz, viszont nagyságában teljesen eltér tőlük.”

Így nézhettek ki a moszaszauruszok Illusztráció Francisco Hueichaleo

A moszaszauruszokkal kapcsolatos elméletüket 259 ma is élő hüllő tojásainak összehasonlítása után állították fel. A tojás méreteiből kiindulva arra a következtetésre jutottak, hogy farok nélkül számítva egy 7 méter hosszú vízi hüllő rakhatta le az óceán fenekére több tízmillió évvel ezelőtt.

Mindezek után szinte biztos, hogy moszaszauruszról lehetett szó, mivel ugyanebben az antarktiszi kőzetrétegben megtalálták az említett őshüllő lenyomatait is több plezioszaurusz-félével egyetemben.

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/valoban-csontokat-talalhattak-a-marson/