Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,02 Ft
Euró
393,85 Ft
Font
457,29 Ft
Bitcoin
66,124 $

Országok, amelyek különös módon próbálják megfékezni a koronavírus-járványt

Annak ellenére, hogy a COVID-19 pandémia üteme enyhülni látszik, az utóbbi időkben a halottak száma egyre csak növekszik.

People wearing face masks stand in line to buy masks at a post office amid the rise in confirmed cases of coronavirus disease (COVID-19) in Daegu, South Korea, March 5, 2020. REUTERS/Kim Kyung-Hoon
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az önkéntes és a kötelező karantén, valamint a lezárások a leggyakrabban alkalmazott óvintézkedések a koronavírussal szemben, néhány ország azonban ebben a tekintetben is a saját útját járja. Összegyűjtöttünk párat, ahol eltérő módon kívánják megfékezni a kórokozót.

Svédország – személyes felelősség

Esetek száma – 7 000 felett Soron kívül Négy családi házat ürítettek ki egy világháborús robbanóeszköz miatt Gödöllőn

Halottak – 401

Meggyógyultak – 205

Amíg az olaszok kórházai egyszerűen beleroppantak a járványba és az európai államok utcái ürességtől tátonganak a szabályozások miatt, addig Svédország nem is sejti, hogy a COVID-19 mennyire veszélyes lehet. A kávézók, a repülőterek, az általános iskolák és az óvodák még mindig nyitva tartanak, csak az 50 embernél nagyobb tömegű rendezvényeket tiltották be.

Egyrészt igaz, hogy a svéd hatóságok nem vezettek be szigorú korlátozásokat, másrészt azonban általános előírásokat és ajánlásokat tettek közzé, amelyekben arra kérik a lakosságot, hogy vegyék őket komolyan a teljes személyes felelősségvállalás jegyében.

„Felnőttek vagyunk és így is kell viselkednünk. Ne terjesszük a pletykát és ne keltsünk pánikhangulatot. Senki sincs egyedül ebben a krízisben, mindenki a saját felelősségének tudatában cselekedjen.”

mondta Stefan Löfven miniszterelnök a beszédében.
Svéd rendőr munka közben Fotó Flickr Håkan Dahlström

Az ország vezető epidemiológus professzora megnyugtatta a lakosságot, hogy a vírus lassú terjedése nem fogja túlterhelni a skandináv királyság egészségügyi rendszerét. Ezt a könnyedebb hozzáállást a helyi szakértők és újságírók hevesen kritizálják. Szerintük egyáltalán nem elég a közösségi távoltartásának fontosságára, valamint a higiéniai elvárásokra figyelmeztetni és egyénre szabni, hogy felelősségének tudatában ezeket valaki betartja-e vagy sem.

Az elmúlt napokban történt halálozások és a fertőzés rohamos növekedése erősen megkérdőjelezik a járvány elleni intézkedésnek ezt az igencsak megengedő formáját. A stockholmi döntéshozók jelezték, hogy szigorítani fognak a szabályozásokon. A miniszterelnök nemrég azt nyilatkozta, hogy a járvány még hónapokig tarthat és több ezer halottra kell számítani.

Hollandia – nyájimmunitás és célzott lezárások

Esetek száma – 18 000 felett

Halottak – 1 766

Meggyógyultak – 250

A hollandok hozzáállása láttán Európában és a világon szinte mindenki összehúzta a szemöldökét. Először csupán olyan üzleteket zártak be, ahol a közeli érintkezések elkerülhetetlenek – ilyenek a fodrászatok, a szépségszalonok és a bordélyházak. Később bezárták az iskolákat, az egyetemeket és az óvodákat.

Amszerdam Fotó Pixabay

A svéd modellhez hasonlóan a holland hatóságok is inkább ajánlások mentén közlik a lakossággal, mit kellene tenniük. Az időseknek az javasolják, hogy ne mozduljanak ki a lakhelyükről, a dolgozóknak pedig azt tanácsolják, hogy otthonról végezzék el munkájukat és fokozattan ügyeljenek a személyes higiéniára, valamint ha tehetik, akkor vonuljanak önkéntes karanténba. Mindezek csak tippek és nem szabályok – bárkinek megengedett, hogy elhagyja az otthonát és azt csinálja, amit bármikor máskor tenne a hétköznapokon.

A holland illetékesek a közösségi immunitást is felvetették, mint lehetséges ötletet. Ennek az a lényege, hogy a populáció nagyobb része ellenálló lesz a vírusnak, ha mások körülöttük hamar megfertőződtek. Rájöttek azonban, hogy ez akár hosszú hónapokig is eltarthat, így a nyájimmunitás csupán másodlagos célnak fogják fel.

Az elsődleges praktikájuk az intelligens és a célzott lezárások módszere, amelyeknek köszönhetően a lakosság azon tagjait célozzák meg, akikre a vírus a legnagyobb kockázatot jelentheti, ezzel pedig megelőzhetik az egészségügyi rendszer túlterheltségét.

Működhet vajon ez a felfogás? Attól függ, milyen szempontból nézzük. Franciaországhoz, Nagy-Britanniához és Németországhoz képest a pozitív koronavírusos esetek száma sokkal alacsonyabb, viszont a halálozási ráta az egyik legmagasabb az egész világon.

Dél-Korea – tömeges tesztelés

Esetek száma – 10 000 felett

Halottak – 183

Meggyógyultak – 6 463

Annak ellenére, hogy a fertőzés bölcsőjének számító Kínával határos országról beszélünk, az utazásokat meglepő módon nem tiltották meg. Helyette a hatóságok tömeges mintavételekbe és koronavírus-tesztek alkalmazásába kezdtek, valamint lenyomozták az összes potenciális fertőzött honlétét.

Több mint 300 ezer embert teszteltek a járvány kitörése óta, amellyel toronymagasan vezetnek a világ összes országa előtt. A tesztek speciálisan kialakított kiszolgálóhelyeken bárki számára nyilvánosan elérhetőek.

Egy mobilalkalmazás segítségével az illetékes szervek követni tudják azokat az embereket, akik elkaphatták a fertőzést, így csírájában el tudják fojtani a kórokozó nagyobb mértékű terjedését.

Japán – a tradíciók őshazája

Esetek száma – 3 000 felett

Halottak – 85

Meggyógyultak – 514

Szakértők szerint a felkelő nap országában észlelhető alacsony esetszám egyrészt a kevés tesztnek, másrészt pedig a hagyományos távolságtartásnak és személyes higiéniának köszönhető. A japán hatóságok leginkább azokra összpontosítanak, akiknél már megjelentek a jellemző tünetek. El szeretnék kerülni a kórházak zsúfoltságát, ezért azokat a pácienseket részesítik előnyben, akik esetében már kialakultak a komolyabb légzési nehézségek.

Abe Sindzó japán kormányfőt azzal vádolták meg nemrég, hogy eltussolhatott több koronavírusos esetet is a közelgő tokiói olimpia miatt, ezt azonban a miniszterelnök egyértelműen cáfolta.

Brazília – a vírus egyszerű elutasítása

Esetek száma – 10 000 felett

Halottak – 455

Meggyógyultak – 127

A koronavírus-járvány következtében több százezren fertőződtek meg, a halottak száma is több tízezer, ennek ellenére néhány ország egyszerűen figyelmen kívül hagyja a helyzet komolyságát.

Brazília elnöke, Jair Bolsonaro azzal vádolta a média képviselőit, hogy pánikhangulatot keltenek, valamint kritizálta Rio de Janeiro és São Paulo vezetőit, amiért szigorú lezárásokat alkalmaztak. Ezeket az intézkedéseket médiahacknek nevezte.

Brazília elnöke Jair Bolsonaro Fotó <a href=httpswwwflickrcomphotospalaciodoplanalto>Palácio do Planalto<a>

Lui Henrique Mandetta egészségügyi miniszter figyelmeztetett, hogy az ország egészségügyi rendszere összeomolhat, ha nem sürgetik a szabályozások beiktatását. Bolsonaro viszont meg van győződve arról, hogy szükségtelen bármiféle karantént vagy lezárást eszközölni.

„40 év alatt esélytelen, hogy bárki belehaljon a betegségbe. Semmi sem indokolja, hogy az emberek munka helyett otthon maradjanak.”

fogalmazott a brazil elnök.

Jelenleg Brazília vezeti a dél-amerikai ranglistát: jelenleg már több mint 10 ezer ember koronavírus-tesztje lett pozitív, az elhunytak száma pedig már meghaladta a négyszázat.

Türkmenisztán – teljes országos lezárás

Esetek száma – 0

Halottak – 0

Meggyógyultak – 0

A közép-ázsiai ország a pandémia ellen érdekes eszközökkel harcol. A Reporters Without Borders értesülései szerint Türkmenisztánban betiltották a koronavírus szó használatát. Ezen kívül Februárban lezárták az országhatárokat és hivatalosan karantén alá helyezték a teljes lakosságot.

Jelenleg úgy tűnik, sikerrel jártak mindkét módszerükkel, mivel egyelőre még egyetlen esetet sem jelentettek. Nem árt azonban ezeket az adatokat óvatossággal kezelni, mivel a politikai szituáció erőteljesen befolyásolhatja a zseniális eredményeket – gondoljunk csak például Észak-Koreára.

Egy másik elemzésünkben a halálozási arányszámok szempontjából vizsgáltuk az országokat:

https://liner.hu/hogyan-alakul-a-koronavirus-halalozasi-rataja-orszagonkent/