Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,44 Ft
Euró
392,13 Ft
Font
457,26 Ft
Bitcoin
64,628 $

Oroszországban virágzik a hamis oltási igazolványok feketepiaca

Alig néhány óra kellett ahhoz, hogy a csalók akcióba lépjenek, miután Moszkva polgármestere ebben a hónapban bejelentette, hogy a város legtöbb szolgáltatói szektorban dolgozó alkalmazottja számára kötelezővé teszik a koronavírus elleni védőoltást.

Koronavírus elleni szérumért állnak sorban emberek a moszkvai Gorkij Parkban létesített oltóponton 2021. június 30-án. Oroszország az elõzõ évben a világ elsõ államai között volt, amelyekben elkezdték a lakosság beoltását de mára csak körülbelül 23 millió ember, a népesség alig több 15 százaléka kapta meg a koronavírus elleni vakcinát, ezért az utóbbi hetekben a hatóságok több körzetben kötelezõvé tették az oltást bizonyos munkaterületeken. MTI/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A hamis koronavírus elleni oltási bizonyítványok elérhetőségét hirdető fiókok hirtelen olyan oroszok közösségi média követőiként jelentek meg, akik éttermekben vagy bárokban dolgozóként azonosították magukat. Új feketepiac született, mély potenciális ügyfélkörrel: sok orosz, aki még a koronavírusos megbetegedések megugrása közepette is vonakodott az oltástól.

A hamis oltási bizonyítványokat árusítók számának növekedése akkor történt, amikor Moszkva a nyilvánossággal érintkező munkavállalók – tanárok, taxisofőrök, eladók és mások – 60 százalékát kötelezte arra, hogy oltassák be magukat, vagy keressenek másik állást. A munkáltatókat pedig súlyos bírsággal sújtják, ha nem tartják be az előírásokat. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

A hétfőn életbe lépett új szabályok azt is előírják, hogy az éttermek és bárok csak olyan embereket engedjenek be, akik rendelkeznek a védőoltásukat igazoló QR-kóddal vagy az előző három napon belül elvégzett negatív PCR-koronavírus-teszt igazolásával. A moszkvai hatóságok arra is figyelmeztettek, hogy a kórházak megtagadják a rutinszerű orvosi ellátást az oltatlanoktól.

A rendkívüli intézkedések abból fakadnak, hogy Oroszország nem tudta megfelelően kezelni a világjárványt, annak ellenére, hogy a két orosz fejlesztésű vakcina széles körben elérhető és ingyenes. Oroszország legújabb koronavírus-hulláma azt is mutatja, hogy a vakcinákkal való tétovázás világszerte a világjárvány elhúzódásával fenyeget.

A moszkvaiaknak mindössze 15 százaléka volt beoltva, közölte Szergej Szobjanyin polgármester június 16-án. Az egész országra vonatkozó oltási arány azonban alacsonyabb, csupán 11,5 százalék – mely kevesebb, mint bárhol máshol Európában, kivéve Észak-Macedóniát. Az Egyesült Államokban a lakosság több mint 45 százalékát oltották be teljesen.

Egyesek azt mondják, jobban félnek az oltástól, mint a koronavírus elkapásától. S pont az teszi vonzóvá a hamis oltási bizonyítvány vásárlását, hogy megpróbálják kijátszani a rendszert. Szobjanyin elmondta, hogy az új moszkvai fertőzöttek mintegy 90 százaléka a delta variánssal fertőződött meg. A mintegy 12 milliós városban a fertőzések száma az orosz hatóságok szerint ebben a hónapban naponta több mint 8500-ra emelkedett, és vasárnap további 114 koronavírus okozta halálesetet jelentettek Moszkvában, ami egynapos negatív rekord a városban.

A „robbanásszerű növekedés”, ahogy Szobjanyin fogalmazott, olyan átfogó új korlátozásokhoz vezetett, amelyek a legtöbb helyen szinte lehetetlenné teszik a be nem oltottak számára, hogy dolgozzanak, vagy éttermekben étkezzenek. Oroszország több mint egy tucat régiója követte Moszkva példáját, és bevezetett bizonyos kötelező oltási előírásokat. Szocsiban, a Fekete-tenger partján fekvő népszerű nyári üdülőhelyen augusztus 1-jétől a nem beoltott nyaralók nem mehetnek az üdülőhelyekre.

A Forbes szerint június közepére 500 újonnan regisztrált domain név volt a hamis oltási bizonyítványok értékesítésére, mely tanúsítványokat a Telegram üzenetküldő alkalmazáson és a Dark Web fórumain is árulják. A Washington Post azt írja, a tanúsítványok eladására szolgáló fiókok egy részét azonban törölték a hatóságok által ígért beavatkozás előtt. Moszkva azzal próbálta akadályozni a hamisítókat, hogy ragaszkodott az oltási bizonyítványok QR-kódok beolvasásához a fizikai dokumentum bemutatása helyett.