Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,21 Ft
Euró
394,25 Ft
Font
460,98 Ft
Bitcoin
70,905 $

Oroszország: Finnországnak és Svédországnak „meg kell értenie” a NATO-csatlakozás hatásait

A tisztviselő szerint Törökországnak nem kellene túlságosan hálálkodnia a felajánlott biztosítékok miatt, hiszen „Gorbacsovnak is ígértek valamit egykor”.

Fotó: Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter, Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és Recep Tayyip Erdogan török elnök Madridban 2022. június 28-án, miután Törökország beleegyezett Svédország és Finnország NATO-tagságának támogatásába. Az erről szóló megállapodást a madridi NATO-csúcs keretében írták alá. MTI/EPA/EFE/Kiko Huesca
Európa

Koós Alexandra

Szerkesztő

Leonyid Szluckij, az Állami Duma külügyi bizottságának elnöke a Telegram csatornáján fejtette ki, miszerint Finnországnak és Svédországnak „meg kell értenie”, hogy a NATO-csatlakozás irányába tett lépés milyen hatással lesz az Oroszországhoz fűződő kapcsolatukra nézve.

Hozzátette, a döntés meghozatala a két országon múlik, azonban fel kell ismerniük, hogy ez az általános európai biztonsági architektúra szempontjából is következményekkel jár majd, amely „már most is mély válságban van”. Soron kívül Kocsis Máté Magyar Péterről: „Nem ember és nem apa az ilyen”

Elmagyarázta, hogy a katonai szövetség a Szovjetunió összeomlása óta igyekszek közelebb kerülni Oroszország határaihoz és „minden mantra a defenzív természetéről egyszerű ködösítés volt”, azonban a terjeszkedés nem Finnország és Svédország lehetséges csatlakozási terveivel kezdődött.

A tisztviselő kiemelte, a NATO megszegte a Szovjetunió első elnökének tett ígéreteit, azóta pedig „több ilyen hullámot is láttak”, amely aggodalomra adott okot Oroszország biztonságának és nemzeti érdekeinek szavatolásával kapcsolatban – számolt be a TASS.

„Ha én Törökország helyében lennék, nem hagynám, hogy teljesen lenyűgözzenek a felkínált biztosítékokkal, amelyeket azért kaptam, mert nem vétóztam meg a finnek és a svédek NATO-csatlakozását. Gorbacsovnak is ígértek valamit egykor” – mondta.

Finnország és Svédország május 18-án kérelmezte a katonai szövetséghez való csatlakozást, Törökország vétója azonban megakadályozta a folyamatot, amelyet a felek között lezajló tárgyalás után vontak vissza.

Ezt követően a svéd, finn és török elnök memorandumot írt alá, így megnyílt az út a két ország NATO-csatlakozása előtt, cserébe pedig feloldották az Ankarának szóló fegyvereladási tilalmat, emellett a felek megfogadták, hogy részt vesznek a terrorizmus elleni küzdelemben.