Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Az USA kormánya már most tisztázott valamit Ukrajna kapcsán

Teljességgel lehetetlen az, amit Ukrajna akart korábban, melynek kapcsán az amerikai védelmi miniszter szólalt fel Brüsszelben.

Az USA kormánya már most tisztázott valamit Ukrajna kapcsánFotó: Emmanuel Macron francia elnök (k) Donald Trump megválasztott amerikai elnök (b) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megbeszélésük után a párizsi elnöki rezidencián, az Elysée-palotában 2024. december 7-én. Trump és Zelenszkij az öt éve tûzvész áldozatává vált Notre-Dame-székesegyház újranyitása alkalmából rendezett ünnepségre érkezett a francia fõvárosba. MTI/EPA/Mohamed Badra
Európa

Takács Petra

Szerkesztő

Donald Trump nemrég bejelentette, Moszkvába utazik Vlagyimir Putyinhoz, hogy a lehető leggyorsabban lezárják az ukrajnai háborút. Röviddel a bejelentés után az orosz kormány is megszólalt, és megerősítették az USA elnökének szavait, illetve azt, hogy le akarják zárni a háborút Ukrajnával.

Zelenszkij hosszú időn át azt mondta, minden egyes területhez ragaszkodik, egy négyzetcentimétert sem akar átadni az oroszoknak, de egy ideje belátta, nincs esélye erre. Trump visszatérésével pedig már inkább tekinthető mellékszereplőnek, és a háború legfontosabb kérdései az USA és Oroszország között dőlnek majd el.

Ukrajna 2014 előtti határaihoz való visszatérés irreális célkitűzés, és ennek az illuzórikus célnak a hajszolása csak meghosszabbítja a háborút és még több szenvedést okoz – jelentette ki az amerikai védelmi miniszter szerdán Brüsszelben.

Ukrajna és a NATO kapcsolata

A NATO-szövetséges országok védelmi minisztereinek csütörtöki tanácskozását megelőző sajtótájékoztatón Pete Hegseth elmondta: „az Egyesült Államok nem hisz abban, hogy Ukrajna NATO-tagsága reális eredménye lenne a konfliktus tárgyalásos rendezésének, ehelyett minden biztonsági garanciát felkészült európai és nem európai csapatoknak kell támogatniuk.

A miniszter hangsúlyozta: Donald Trump amerikai elnök világosan kijelentette, hogy a harcok leállítása és a tartós béke elérése a legfontosabb: ezt a háborút diplomáciai úton kell befejezni, Oroszországot és Ukrajnát egy asztalhoz ültetve. Az amerikai védelmi minisztérium pedig segíteni fog ennek a célnak az elérésében – tette hozzá. Hegseth azt is leszögezte, hogy az Egyesült Államok nem fog katonákat küldeni Ukrajnába.

Utalt arra, hogy az új amerikai kormány megerősítette elkötelezettségét a NATO iránt, de nem fogja tolerálni az „egyenlőtlen teherviselést”. „Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a NATO és az európai védelem mellett, de nem fogjuk tovább eltűrni a kiegyensúlyozatlan helyzetet” – hívta fel a figyelmet.

Oroszország háborús finanszírozása

Hegseth szerint az amerikai kormány az egyesült államokbeli energiatermelés felszabadításával és más országok hasonlóra való ösztönzésével kívánja leszorítani az energiaárakat, ezzel gyengítve Oroszország háborús finanszírozását és elősegítve a diplomáciai megoldást. Az alacsonyabb energiaárak és az energiaszankciók hatékonyabb végrehajtása növelheti a nyomást Moszkvára, hogy tárgyalóasztalhoz üljön – tette hozzá.

Hangsúlyozta: az európai biztonság elsődlegesen a NATO európai tagállamainak felelőssége, ezért Európának kell vállalnia a vezető szerepet Ukrajna jövőbeli támogatásában, Európának kell biztosítania a katonai és humanitárius segélyek többségét. Szavai szerint a fenyegetés elhárítása érdekében növelni kell a védelmi kiadásokat, mivel a GDP 2 százalékának védelmi célú felhasználása nem elegendő. Donald Trump elnök 5 százalékot követel, és ez a megközelítés helyes – mondta.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államok számára nem Európa biztonsága az elsődleges, mivel más, közvetlen fenyegetésekkel kell szembenéznie. „Az Egyesült Államok prioritása saját határainak biztonsága és a kommunista Kína elleni elrettentés a Csendes-óceánon, mivel Kína képes és szándékában áll fenyegetni az amerikai nemzeti érdekeket az Indo-csendes-óceáni térségben” – húzta alá.

Hozzátette: miközben az Egyesült Államok a csendes-óceáni térségre összpontosít, Európának kell vezető szerepet vállalnia saját biztonságát illetően. Hatékony munkamegosztás révén az Egyesült Államok és Európa maximalizálhatja stratégiai előnyeit mindkét térségben.

A miniszter szerint a transzatlanti szövetség évtizedek óta fennáll, és remélhetőleg a következő generációkban is fennmarad, ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy „ez csak úgy magától nem fog megtörténni”. Megismételte, hogy Európának aktívan részt kell vennie saját biztonságának garantálásában és európai szövetségeseknek nagyobb felelősséget kell vállalniuk, hogy a kontinens stabilitása a jövőre nézve is biztosítva legyen.

Liner/MTI

Szoboszlai Dominik a sok kárörvendőnek üzent

Szoboszlai Dominik a sok kárörvendőnek üzent

Szoboszlai Dominik azoknak üzent, akik abban reménykednek, hogy nem jut ki a magyar válogatott a 2026-os világbajnokságra.

Őrült este a Nemzetek Ligájában, Portugália és Spanyolország is elődöntős

Lezajlottak a Nemzetek Ligája negyeddöntői, amik egytől egyig nagyon izgalmas mérkőzéseket hoztak.

Két év alatt 25 százalékkal drágultak a magánegészségügyi ellátások

Jelentős mértékben emelkedtek a magánegészségügyi szolgáltatások árai az elmúlt két évben, miközben az ügyfélszám országszerte csökkenő tendenciát mutat.