Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,02 Ft
Euró
393,85 Ft
Font
457,29 Ft
Bitcoin
66,124 $

Orosz olaj elleni szankció: óriási üzemanyaghiány jöhet Európában, de hazánk megússza

A Mol nemrégiben azt nyilatkozta, hogy a későbbiekben is fennakadások nélkül tudja biztosítani a hazai üzemanyagellátást, emellett egyéb részletekkel is szolgált.

Fotó: Unsplash
Európa

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

A Napi.hu szerint az uniós szankciós szabály kiköti, hogy február 5-től tilos orosz olajtermékekkel kereskedni és behozni azokat, ami az üzemanyagot tekintve óriási hiányt okozhat, hiszen az európai országok dízelfogyasztásának tizedét orosz olajtermékek adják.

Ám hazánk kimarad ebből a problémából, ugyanis a Mol azt nyilatkozta, hogy február 5. után is fennakadások nélkül tudja biztosítani a hazai üzemanyagellátást, mivel az orosz kőolaj behozatala Magyarországra változatlanul zavartalan a Barátság vezetéken keresztül. Soron kívül Négy családi házat ürítettek ki egy világháborús robbanóeszköz miatt Gödöllőn

A cég állítása szerint még az import is visszajöhet az ársapka kivezetésével, hozzátéve, hogy a szlovák finomító kapacitásaira főleg a cseh és osztrák fogyasztóknak van szükségük, de a régió ellátásbiztonsága miatt fontos, hogy a pozsonyi finomító előtt megnyíljanak az osztrák, cseh és lengyel piacok is.

A magyar kormány sikeresen lobbizott a mentességért

Erre azután nyílt lehetőség, hogy a magyar kormány több uniós tagállammal együtt sikeresen lobbizott a mentességért az újabb szankciók alól, ezáltal február 5-e után is folytatni tudják az orosz kőolaj-exportot – írta a Világgazdaság.

A magyar kormány rendeleti úton szabályozta, hogy a magyar finomító folytathassa az exportot, s a szlovák kormány valószínűleg hamarosan követi ezt a példát egy jogszabály megalkotásával, ezzel biztosítva a pozsonyi finomító exporttevékenységét.

A Mol azt is kiemelte, hogy a szankciók következményeként a Slovnaft pozsonyi finomítója megemeli a tengeri kőolaj beszerzésének és feldolgozásának arányát, amennyire csak lehetséges, így továbbra is ellátja majd exportpiacait, és fontos szerepet játszik a régiós ellátás biztonság megőrzésében.