Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,67 Ft
Euró
394,12 Ft
Font
460,89 Ft
Bitcoin
70,663 $

Óriási haragot váltottak ki az étterem-tulajdonosokból a két hónappal meghosszabbított franciaországi lezárások

Hatalmas dühöt generált a francia kormány legutóbbi döntése, miszerint még legalább január végéig zárva kell tartaniuk az éttermeknek, holott azt ígérték, hogy a karácsonyi szezonra ismét kinyithatnak.

Marseille, 2020. november 26. Étterem- és üzlettulajdonosok, valamint gazdasági szektorok képviselői tüntetnek a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások ellen Marseille-ben 2020. november 26-án. Emmanuel Macron francia elnök november 24-én bejelentette, hogy a vendéglők és a bárok január 20-a után nyithatnak újra, ha a járványhelyzet megengedi. A színházak, mozik és a múzeumok december 15-én megnyithatnak. MTI/EPA/Guillaume Horcajuelo
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Hatalmas dühöt generált a francia kormány legutóbbi döntése, miszerint még legalább január végéig zárva kell tartaniuk az éttermeknek, holott azt ígérték, hogy a karácsonyi szezonra ismét kinyithatnak.

Emmanuel Macron elnök bejelentésétől a csőd szélére került étterem-tulajdonosok és vendéglátóipari egységek üzemeltetői szinte sokkot kaptak – nem elég, hogy pénzügyileg teljesen tönkrementek, további két hónapig zárva kell tartaniuk. Soron kívül Nem sok bolt lesz nyitva az ünnepek alatt, érdemes hamar letudni a bevásárlást

„Ez rettenetes, szerintem mindannyiunk végét jelenti a rendelet. A vendéglátósok az egész országban megszenvedhetik a döntéseket, és véglegesen lehúzhatják a rolót” – mondta az egyik párizsi kávézó anonimitását kérő menedzsere az RFI hírportálnak.

Érdekes módon a nem nélkülözhetetlen kategóriába sorolt üzleteket szombattól kezdődően újranyithatják. December 15-én véget érhet az országos zárlat, a karácsonyi ünnepekre pedig egy teljesen új, átdolgozott kijárási tilalmi rendszert vezethetnek be. Habár mindez jó hír, az éttermek legalább 2021. január 20-ig nem nyithatnak ki, még a teraszos megoldást is elutasították a döntéshozók.

Macron bejelentése apropóján rengetegen gyűltek össze Marseille, Perpignan, Nantes, Nîmes és Touluse utcáin, ahol a spontán tüntetéseken a vendéglátóipari szektorban dolgozók fekete ruhába öltözve nemtetszésüket fejezték ki azt skandálva, hogy „hagyjanak minket dolgozni”.

Jövő hét csütörtökre sokkal nagyobb demonstrációkat szerveznek, amelyeken a hotelekben, kávézókban, diszkókban és egyéb szórakozóhelyeken dolgozó emberek, és az érdekeiket védő szakszervezetek is részt fognak venni.

A kormány 10 ezer eurós havi juttatásokkal szeretne segíteni a bajba jutott vendéglátósokon, ők azonban szkeptikusak a támogatással kapcsolatban, hiszen az igénylés egyrészt bonyolult, másrészt a fáradozások után sem kapják meg azt az összeget, amit kártérítésként Macron beígért.

„Az állam csak ígérget és ígérget, az igazság viszont az, hogy rendkívül nehéz pénzhez jutni, és ez sosem lesz elég a károk enyhítésére, ezáltal egyre mélyebbre süllyedünk.”

magyarázta az egyik tüntető.

A Szállodai Kereskedelem és Vendéglátóipar Szakszervezetének (UMIH) statisztikái szerint országszerte nagyjából 50 ezer hotel, étterem és éjszakai klub ment csődbe a kormány rendeleteinek és lezárásainak köszönhetően.